Českým válečným veteránům děkuje lavička na Lesním hřbitově

Verze pro tisk |

Odhalením speciální lavičky a vzpomínkovým aktem na Lesním hřbitově si Nový Bor společně s celým světem v pátek 11. listopadu připomněl Den válečných veteránů. Ten symbolicky připadá na den výročí konce první světové války.

Vzpomínkový akt proběhl u pomníku hrdinům Rumburské vzpoury za účasti vedení města, příslušníků Aktivních záloh Armády ČR při KVV Liberec a zástupců České obce legionářské. Ve svém projevu starosta Jaromír Dvořák zmínil nejen odkaz bojovníků za svobodu v I. a II. světové válce, ale i význam armády v současnosti. „Svoboda není zadarmo a naší povinností je poděkovat vojákům za práci, kterou pro zemi dělají. Prioritou státu by tak mělo být, aby se o své válečné veterány postaral,“ zdůraznil Jaromír Dvořák. 

Součástí programu bylo odhalení lavičky jako poděkování českým válečným veteránům poblíž památníku. Na její pořízení se složili příslušníci aktivních záloh. Ústředním motivem borovicové lavičky je motto „Kdybys byl třeba jediný, kdo může či umí udělat, co je třeba, musíš to udělat“, jímž se řídila legenda mezi válečnými veterány Jiří Schams. Ten byl těžce zraněn v roce 2008 po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu a loni v lednu zemřel po těžké nemoci. Nechybí na ní ani vlčí máky, jejichž květy pokrývaly hroby padlých na západní frontě. V opěradle jsou vyryta dvě data - 11. listopad, který odkazuje na Den válečných veteránů, a 8. červenec, kdy před dvěma lety zemřelo pět českých vojáků po sebevražedném útoku v Afghánistánu. Právě zde je umístěna lavička s pořadovým číslem 000. 

Vedle toho při příležitosti dne veteránů ocenil velitel roty AZ pět členů za jejich dlouholetou aktivní práci v jednotce. 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru

Komentáře

Re: Českým válečným veteránům děkuje lavička na Lesním hřbitově

A kde jsou novoborští ČSOL,ČSBS a pod. ? Vltavín? Danys proti lavičce důrazně protestuje! Co se nelíbí?

Nahoru

Re: Českým válečným veteránům děkuje lavička na Lesním hřbitově

Svůj důrazný protest rozeslal autor zastupitelům a některému tisku jako Právo aj. Text je zajímavý nejen po stylistické stránce,kdy se autor přiznává k tomu,že to nepochopil,ale i úprava je skvělá. Hezká je zejména hvězdička před souslovím Dni válečných veteránů. Tak své jméno psával HYMAN KAPLAN ,každé písmeno pěkně odděleno tou hvězdičkou,aby bylo jasno a přehledno. Dále je dobře,že autor protestu vysvětluje neznalcům cizí slovo DEHONESTACE( v závorce má znectění)aby si někdo nemyslel,že to má něco společného třeba s honem.
Protestuje třeba proti přítomnosti maskáčovaných záloh české armády. Co dodat ?
Přeji hezký den!

Nahoru