Městské derby ovládl Arsenal

Divizní derby dorostenců mezi Arsenalem Česká Lípa a Lokomotivou Česká Lípa ovládl stejně jako na podzim Arsenal. Součástí článku je i krátké video.

Starší kategorie vyhrála 2:0, přičemž branky zařídili Jakub Beránek a Zdeněk Brož. Mladší zvítězili 6:2, když se hattrickem zaskvěl Martin Šlechta. Dva góly Lokomotivy zaznamenali Daniel Vítů a Petr Mečíř.

Starší dorost:
Domácí začali agilněji, již ve 4. minutě přihrál Brož na hranici vápna do běhu Cermanovi, jehož střela skončila vedle. Brož hrál důležitou roli i v další situaci, při níž zahrával rohový kop a míč poslal přímo na hlavu Davidu Bečvaříkovi, kterému pokazil radost pohotovým zákrokem Kubínek. Pak zakombinovala dvojice Beránek – Tlapák, ani z tohoto mráčku nezapršelo. Lokomotiva se nemohla dostat za útočnou polovinu, a když už se jí to podařilo, zastavil ji odmávaný a odpískaný ofsajd. Ve 23. minutě se hráči Arsenalu poprvé radovali, Čvančara našel v pokutovém území Beránka, jenž zakončoval do prázdné branky – 1:0. Hosté se nechtěli nechat zahanbit. Šanda vyslal do šance Volejníka, ten ještě vrátil před bránu, kde však nestál žádný jeho spoluhráč. Po Prochově přímém kopu vybojovali svěřenci kouče Josefa Řezáče roh. K jeho exekuci se postavil Beneš, ale trefil jen boční síť. Zanedlouho kopal identický fotbalista přímý kop, Bahník neměl s jeho ranou sebemenší problémy. Stejnou standardní situaci zahrál na druhé straně Čvančara, po jehož centru vypadl Kubínkovi balón z rukavic, ovšem v jeho blízkosti nestál nikdo v modrém. Na konci úvodní půle hlavičkoval mimo Košek, po něm pálil nad Čvančara.
Do druhého poločasu naskočil místo Ondřeje Moravčíka Michal Kulha a hned na začátku se uvedl pěknou přihrávkou na Beránka, avšak ten se octil v ofsajdu. Po rohu Čvančary opět vypadl kulatý nesmysl Kubínkovi z náručí a Kubínek měl podruhé štěstí, že před ním nestál nikdo ze soupeřů. Poté prokličkoval mezi dvěma hráči Proch, který předložil Šindelářovi. Šindelář byl ale zastaven praporkem lajnového rozhodčího, přesto na Bahníka vystřelil a za svůj čin si vykoledoval žlutou kartu. V 59. minutě zakončil Brož svůj průnik nepřesnou přihrávkou, o dvě minuty později se již nemýlil a poslal Arsenal do dvoubrankového vedení – 2:0.

„Když jsem dostal krásný pas od Beryho (Jakuba Beránka – pozn. autora), píchl jsem si ještě míč, gólman trochu podklouzl, takže i když to bylo z velkého úhlu, neměl jsem problém zakončit,“ popisuje gólovou situaci Zdeněk Brož.

Domácím to stále nestačilo. Kulha přiťukl Ledlovi, jenž poslal pas na Čvančaru, ovšem Čvančara nedokázal v krkolomné pozici přesně zamířit. Lokomotiva se osmělila dobrým centrem v podání Jakuba Vinše, obránce Košek odvrátil možné nebezpečí odkopem do zámezí. Vinš pak našel před bránou Torbu, ani tentokrát nebyl Bahník překonán. V 80. minutě ukázal svůj důraz Čvančara, sebral míč Kubínkovi, ale už netrefil bránu. Tento duel zakončil faul Tomáše Pětiokého, za který dostal od hlavního rozhodčího žlutý kartónek.

Trenér Arsenalu Ladislav Bahník: „Bylo to klasické první jarní utkání a k tomu všemu ještě derby. Bylo na obou stranách hodně nepřesností, spíš tam byla bojovnost a nasazení všech hráčů i soupeře. Těší mě, že jsme soupeře nepustili do vážnější šance. Defenzivní činnost byla v pořádku, v ofenzivě mě mrzí neproměnění některých vyložených šancí a zápas mohl být rozhodnutý dřív. Za přístup bych chtěl poděkovat všem hráčům. Musím poděkovat také soupeři, který hrál v utkání fair play a vyvaroval se zbytečným záludnostem.“
Trenér Loko Josef Řezáč: „Já jsem spokojený. Soupeře jsme k ničemu nepustili a prakticky jsme se porazili sami. První gól byl po chybě Beneše, druhý po chybě Kubínka. Vyzdvihl bych celou obranu. Po tvrdém debaklu na podzim jsem čekal, že to bude horší.“

ARSENAL Česká Lípa – Lokomotiva Česká Lípa 2:0 (1:0)
Branky: 23. Beránek, 61. Brož
Rozhodčí: Šmíd – Rais, Neugebauer
Diváci: 150
Sestava Arsenalu: Bahník - Košek, Měšťan, Cerman (57. Pětioký), Bečvařík -   Lédl,  Čvančara,  Moravčík (46. M. Kulha), Tlapák – Brož (82. Vodrážka), Beránek (77. Jantač) (Ješeta). Trenér: Ladislav Bahník
Sestava Loko: Kubínek - Volešák, Proch, Janošec, Šindelář (59. Vinš) - Torba, Beneš (69. Zlatníček), Šlajs, Volejník – Šanda (69. Matys), Bulan (72. D. Kulha) (Třešňák, Mečíř). Trenér: Josef Řezáč.

Mladší dorost:
Arsenal vletěl na Lokomotivu jako tajfun, ve 4. minutě nastřelil Martin Šlechta tyč Klimentovy svatyně. Po něm poslal nebezpečný centr do vápna Ondřej Vacek, v šestnáctce však nestál nikdo v červeném. V 8. minutě odkulhal ze hry Štický, místo něhož přišel Lukáš Lukačka. Následný průnik Mečíře dokončil Bukáček, ovšem vybojoval pouze roh. Prakticky hned z protiútoku udeřilo na druhé straně, kdy Šlechta překonal Klimenta poprvé – 1:0. „Po výborné přihrávce Ondřeje Vacka jsem běžel sám na branku a zakončil k levé tyči,“ vrací se ke své první brance Martin Šlechta. Na 2:0 zvyšoval kapitán Filip Šimoník. O tři minuty později hlavičkoval opět Šlechta a Kliment se natahoval marně – 3:0. „Po nádherném centru Lukáše Lukačky se míč dostal za obranu soupeře a hlavou jsem zakončoval,“ říká Martin Šlechta. Poté vyzkoušel pozornost Semeráda Ryl. Ovšem byl to Arsenal, kdo skóroval. K zahrání přímého kopu se postavil Ondřej Vacek a nedal Klimentovi sebemenší šanci – 4:0. Hosté byli bezzubí, čehož využil Šlechta a dokonal tak svůj hattrick – 5:0. „Po pěkném centru Ondřeje Vacka jsem nastavil placírku a poslal jsem míč k tyči,“ raduje se Šlechta. Těsně před koncem úvodní půle pálil tvrdě Jakub Vacek.
Ve 49. minutě se v pokutovém území objevil tváří v tvář Klimentovi Trefný, který však neměl přesně seřízená mířidla. Následně trefil Ondřej Vacek tyčku. Za Lokomotivu sice snížil Daniel Vítů, ale gólová kanonáda Arsenalu pokračovala. Po samostatném úniku zvyšoval Jakub Šimon na 6:1. Dobrou šanci měl Havel, ale jeho pokus zlikvidoval Semerád. Podobně si vedl i Petr Mečíř, který toho po křídle naběhal hodně. Většina jeho sprintů ale přišla vniveč. Až v 75. minutě se dočkal a korigoval na 6:2. Sto dvacet sekund nato neproměnil Blažek penaltu.

Kapitán Arsenalu Filip Šimoník: „Někteří z nás nemohli dospat, jak se na tenhle zápas těšili. Prvních patnáct minut jsme se hledali, terén byl docela těžký, ačkoliv pěkně připravený. Poté se nám vcelku snadno podařilo dát pět gólů, hlavní pochvalu zaslouží Šohy (Martin Šlechta – pozn. autora), protože i s velkými bolestmi zad hrál opravdu dobře a proměnil skoro vše. Další gól přidal Ondra Vacek, který ještě na dva góly nahrál. Spadlo to tam i mně, takže s první půlkou velká spokojenost, bylo to docela nečekané a jednoduché vedení 5:0. Do druhé půle jsme měli jít s cílem udržet čisté konto a přidat nějaký ten gól do sítě Lokomotivy. Nevím, co se stalo, ale přestalo se dařit a co horší, přestalo se bojovat. Tím jsme nejen divákům, kterých zůstalo hodně a děkuji jim za to, ale i trenérům hodně zkazili neděli. Po vlastních chybách jsme inkasovali dva góly, vepředu jsme plno šancí spálili. Jediný střelec z naší strany byl Saimi (Jakub Šimon – pozn. autora), který krásně jesličkami zvýšil naše vedení. Jarda (Jaroslav Semerád – pozn. autora) v závěru ještě zlikvidoval penaltu, dorážce zabránil Pici (Ondřej Picek – pozn. autora). Konečný výsledek 6:2 vypadá dobře, ale musíme si šáhnout do svědomí, tohle by na jiné soupeře nestačilo.“

ARSENAL Česká Lípa – Lokomotiva Česká Lípa 6:2 (5:0)
Branky: 14., 24. a 31. Šlechta, 20. Šimoník, 27. O. Vacek, 57. Šimon – 50. Vítů, 75. Mečíř
Rozhodčí: Šmíd – Neugebauer, Rais
Diváci: 95
Sestava Arsenalu: Semerád - Štický (8. Lukačka, 52. Doucha), Picek, Dostál (41. Vágner) - Šimoník, Trefný, Vacek J., Kliment - Horák,  Šlechta (41. Šimon), Vacek O. (Kluch, Vodrážka).  Trenér: Karel Machač
Sestava Loko: Kliment - Florián, Kosťun, Havel, Šmíd - Starý, Blažek, Ryl, Bukáček - Mečíř, Vítů (Šídlo, Matys). Trenér: Jan Horáček