Arsenal vydřel proti rezervě pražské Slavie bod

Na závěr tohoto střetnutí slávisté jen tak nezapomenou. Hlavní rozhodčí Leoš Slavíček nastavil po uplynutí řádné hrací doby čtyři minuty navrch. V poslední nastavované minutě hosté ještě jednou střídali, a tak nechal arbitr ve hře dál pokračovat a stalo se nečekané.

Po nebezpečné střele jednoho z domácích borců zahráli sešívaní v šestnáctce rukou, Slavíček na nic nečekal a ukázal na značku pokutového kopu. To vyvolalo nevole ve slávistických řadách. K penaltové exekuci se postavil Petr Novotný a nezaváhal. Slavia si tak odvezla z České Lípy pouze bod.

Ještě před samotným zápasem se hostům zranil Jan Hošek, místo něhož se do základní sestavy vměstnal Lukáš Palko. Červenobílí přijeli k Ploučnici s velmi omlazeným kádrem, na soupisce se objevilo hodně dorostenců. Duel začal velmi opatrně, nikdo nechtěl udělat chybu. Do první šance se dostal Karel Vrabec, který slabou střelou vyzkoušel pozornost brankáře Berkovce. O chvíli později si identický hráč vylámal zuby na slávistickém gólmanovi podruhé. V 15. minutě mohli jít domácí do vedení, Petr Šafář zahrál rohový kop a míč doplachtil až k Mičkalovi, který hlavičkou jen těsně minul Berkovcovu svatyni. Tři minuty nato se po stejné situaci dostal k míči Řehák, jenž chtěl vystřelit. Bohužel pro Českolipské se mu to nepovedlo, a tak chtěl jeho práci dokončit Holeček, leč neúspěšně. Ve 32. minutě se poprvé měnilo skóre a zafungovalo staré otřepané heslo: nedáš – dostaneš. Na hranici pokutového území zakombinovala dvojice Šafář – Holeček, z následného protiútoku vytěžili Pražané roh. Ten zahrál Milutinovič, nejvýše si vyskočil Petr Zieris a bylo to 0:1. Českolipští si poté vůbec nerozuměli s míčem, kazili jednoduché přihrávky a nedostali se k přímému ohrožení Berkovce. Troufalost domácích hráčů ztrestal ve 43. minutě Zdeněk Zahálka – 0:2.

Do druhého poločasu provedl trenér Arsenalu Pavel Hradiský jednu změnu, když nechal sedět Lukáše Kučeru a naopak na trávník poslal Martina Bednáře. Dvě minuty po přestávce se k zakončení dostal Mičkal, s jeho slabou hlavičkou si Berkovec bez problémů poradil. V 57. minutě měli domácí obrovskou šanci na snížení. Po faulu Kolaříka nařídil sudí Slavíček pokutový kop, k jehož provedení se postavil kapitán Petr Silný. Berkovec mu však jeho úmysl vystihl a stav tedy zůstal nezměněn. V 63. minutě se Severočeši přeci jen dočkali, Novotného rána byla sražena na roh. Této standardní situace se zhostil Petr Šafář, poslal nadýchaný centr před bránu, kde se nejlépe zorientoval Karel Vrabec – 1:2. O šest minut později se tváří v tvář Berkovcovi objevil Jakub Mičkal, domácí fanoušky však nerozjásal. Poté se už žádná vážnější šance neurodila, až přišel již zmiňovaný závěr. Rozhodčí Slavíček nastavil čtyři minuty za předešlá střídání v průběhu druhé části hry. V 94. minutě hosté opět střídali, a tak nechal Slavíček ještě několik desítek sekund hru běžet. Přišla 96. minuta a tvrdá rána jednoho z českolipských fotbalistů zasáhla slávistického obránce do ruky. Slavíček nařídil okamžitě penaltu a červenobílí ho ihned obklopili svými protesty. Nic však nevydiskutovali, k penaltové exekuci se postavil Petr Novotný a jako zkušený matador vyrovnal na konečných 2:2. Nejlepším hráčem utkání byl z českolipských řad vyhlášen Oldřich Meier.

ARSENAL Česká Lípa – SK Slavia Praha B 2:2 (0:2)
Branky: 63. Vrabec, 90+6 Novotný z pen. – 32. Zieris, 43. Z. Zahálka
Rozhodčí: Slavíček – Moník, Novotný
ŽK: 0:3
Diváci: 690
Sestava Arsenalu: Meier - Novotný, Silný, Řehák, Šafář - Runt (78.  Slabashevich), Vrabec, Breite (85.  Zeman) - Mičkal, Kučera (46. Bednář), Holeček.
Trenér: Pavel Hradiský.
Sestava Slavie B: Berkovec - Mikula, Zieris, Palko Dens - Zahálka Z. (68. Duranski), Kolařík (73. Novotný), Milutinovič (90+4.  Zahálka Š.), Mareš - Pázler, Vyhnal.
Trenér: Miroslav Janů.
Jak zhodnotil trenér Arsenalu Pavel Hradiský toto klání? „V dnešním zápase jsme chtěli vítězstvím potvrdit bod dovezený před týdnem z jihu Čech. Chtěli jsme hrát aktivně, napadat soupeřovy hráče a co nejdříve se gólově prosadit. Bohužel v prvé půli jsme měli velké problémy s lehkonohými hráči hostí. Inkasovali jsme první gól po soupeřově rohu, což se dá ještě pochopit, ale druhá branka padla po naší útočné standardní situaci, kdy jsme nejenže nedokázali zachytit brejk, ale nechali jsme i volného hráče dorážet do prázdné. Takový gól do šatny, to byla rána. Druhá přišla po přestávce, kdy Silný neproměnil pokutový kop. Naštěstí jsme brzy snížili důrazným Vrabcem a začali jsme se více tlačit do zakončení po centrech ze stran. Dostávali jsme se do šancí, do největší asi Mičkal, ale kýžené vyrovnání to nepřinášelo. Náš tlak byl často bržděn neustálým poleháváním slávistů. Nakonec jsme se dočkali v nastavení, kdy Novotný proměnil penaltu. Myslím si, že bod jsme si dnes zasloužili. Překonali jsme několik nepříznivých situací a rvali jsme se až do konce.“
Jak viděl českolipský lodivod nařízenou penaltu v 94. minutě? „Stará pravda říká, že penalta je, když ji rozhodčí zapíská. Ve vápně bylo asi dvacet hráčů a střelu někdo ze slávistů vyrazil z brankové čáry. Já jsem ale neviděl, jestli to bylo rukou, hlavou nebo čím vlastně.“
V generálce před utkáním s Českými Budějovicemi se zranil Jan Broschinský. Jak vážné je jeho zranění a jak dlouho bude chybět? „Honza má zlomenou kůstku v kotníku a chybět by měl minimálně čtyři týdny. Ale on je to živočich, třeba začne dřív.“
K zápasu se vyjádřil také trenér Slavie Miroslav Janů: „První poločas jsme hráli velice dobře, soupeře jsme zaskočili dvěma brankami, měli jsme další dvě velké šance, byl jsem spokojený. Domácí hrozili jen ze standardních situací a rohových kopů.“
„Druhý poločas hodnotit nechci, nezlobte se. Něco takového jsem asi ještě ve své trenérské kariéře nezažil. Naši fanoušci si udělají svůj obrázek sami," dodal.