Knihovny, muzea a divadla slaví 30 let svobody výstavami i besedami

Zprávička
Verze pro tisk |

Významné výročí připadá na letošní podzim. Republika si připomíná třicet let od sametové revoluce, jež přinesla svobodu a demokracii. K tomuto jubileu pořádají příspěvkové organizace odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libereckého kraje celou řadu akcí — výstav, přednášek a dalších událostí.

 „V novodobé historii je listopad 1989 nejzásadnějším milníkem v životech nás všech. Mnoho lidí zapomíná a s jakousi nostalgií se v myšlenkách vrací k předrevolučním dobám. Paměť je často příliš milosrdná. Proto je dobře, když se tématu chopí odborníci a vrátí nás do té doby na základě faktů. A docela jistě nás vrátí do doby šedivé, ustrašené, nesvobodné,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Knihovna Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě si připravila v rámci Týdne knihoven od 30. září do 5. října hned několik pořadů. Výstava Libri prohibiti v badatelně muzea ukáže zakázané knihy, které byly v době normalizace na indexu a musely se ze všech veřejných knihoven vyřadit. Vzpomene též na životní osudy autorů knih, kteří byli z různých důvodů nepohodlní tehdejšímu režimu. Součástí výstavy, která symbolicky skončí 17. listopadu, bude i samizdatová literatura šířená cyklostylem a strojopisem.

Další akcí bude přednáška historika Ladislava Smejkala, jež se koná 19. října od 14 hodin v klubovně muzea. Nese název Česká Lípa před 60... 50... 30 lety: stav města, perspektivy, skutečnosti. Se svými hosty bude Smejkal debatovat o vývoji města v posledních desetiletích.

Na Svatých schodech v ambitu muzea bude od 4. do 18. listopadu k vidění výstava ke třiceti letům od sametové revoluce v České Lípě. Tvořit ji budou archivní materiály od českolipských obyvatel a z muzejních sbírek, to vše doplněno pracemi žáků českolipských základních škol. Na komentované prohlídce 13. listopadu od 17 hodin promluví historik Tomáš Cidlina.

Oblastní galerie Liberec si pro návštěvníky připravila výstavu výtvarnice Venduly Chalánkové, na které jsou mimo jiné vystavena vedle sebe díla, více či méně se vztahující k osobnosti Václava Havla a jeho hry Vernisáž.
Katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou pořádá 24. října od 16.30 v rámci přednáškového cyklu pro akademickou obec a veřejnost Listopadová revoluce 1989 přednášku s názvem Bezpečnostní a vojenské aspekty listopadu 1989. 

Muzeum Českého ráje v Turnově se při přípravách oslav 30. výročí sametové revoluce spojilo s Městskou knihovnou Antonína Marka a Kulturním centrem Turnov. Chystá přednáškový cyklus, který se bude konat během listopadu každý čtvrtek v knihovně na turnovském nádraží.

7. listopadu pohovoří Michal Macháček na téma Prezident Husák a jeho role v sametové revoluci, týden nato následuje beseda s pamětníky o průběhu sametové revoluce na Turnovsku. 21. listopadu přiblíží Petr Janeček proměny anekdot, fám a moderního folkloru od sametové revoluce k dnešku. 28. listopad bude patřit Janu Kubáčkovi a tématu Politická cesta od Havla k Babišovi — Proměna politického vývoje od sametové revoluce k dnešku.
17. listopadu od 18 hodin hostí turnovské divadlo program 30 let od Sametu — a co dál?. Přinese panelovou diskusi na toto téma za účasti vybraných osobností veřejného života; účast přislíbili mimo jiné Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů či viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Diskusi bude moderovat Petr Vizina, donedávna šéfredaktor kulturní redakce zpravodajství České televize. Následovat bude tematicky pojatý koncert, na němž budou všechna uvedená díla souviset s výročím Sametové revoluce.
 

Další zprávičky

Pomoc máte vždy na dosah. Tak po ní sáhněte

4.12.2019 22:29 | LK

A stáhněte!
Prvním stupněm pomoci je rada, tu nyní sociální rezort Libereckého kraje nabízí prostřednictvím svého elektronického Katalogu sociálních služeb včetně nové mobilní aplikace. Sociální resort od prosince 2019 spouští zcela nový webový portál, který chce nabídnout k využití co nejširší veřejnosti. Spuštění elektronického katalogu bude provázet kampaň „Pomoc máte vždy na dosah. Tak po ní sáhněte“. S touto kampaní se budou lidé setkávat v městské hromadné dopravě ve vybraných městech i na sociálních sítích po celý prosinec 2019.

Svět není růžový. Každého z nás dříve či později zasáhne nějaká komplikovaná událost, například prudce se zhoršující nesoběstačnost stárnoucích rodičů nebo trvalé zdravotní postižení někoho z rodiny. V takovou chvíli bývá dobrá rada, kam se obrátit s prosbou o pomoc, nad zlato. Pomáhat orientovat se v nabídce sociálních služeb umožní lidem, kteří se ocitnou ve složité situaci, Katalog sociálních služeb.

„Pro toho, kdo dosud žádnou sociální službu nepotřeboval, by právě náš katalog a mobilní aplikace měly představovat první pomoc. První nasměrování do služby, která je dané osobě nejblíže. Třeba v situaci, kdy se rodina již nemůže sama postarat o svého seniora či zdravotně postiženého, anebo při ztrátě bydlení, v případech domácího násilí, hrozící exekuce, při hledání půjčovny kompenzačních pomůcek a podobně. Katalog je navržen tak, aby hledajícího dokázal co nejjednodušeji nasměrovat na vhodnou pomoc a co nejblíže k jeho bydlišti,“ vysvětlil Pavel Svoboda, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast. 

Katalog sociálních služeb ve své webové podobě nabízí vyhledávání podle toho, co daná osoba potřebuje řešit nebo v jaké životní situaci se daný člověk nachází. Může si vybrat, zda chce sociální službu využívat doma nebo za službou dojíždět, nebo zda potřebuje vyhledat službu pobytovou, např. domov pro seniory. Mobilní verze by měla sloužit i odborné veřejnosti, zejména sociálním pracovníkům při kontaktu s klienty v terénu a sociálním pracovníkům na obcích v rámci poradenství. Mobilní aplikace je dostupná pro mobilní telefony využívající android (Google Play) i telefony s platformou pro iPhone (Apple Store). Webová platforma dostupná na www.socialnisluzbylk.cz.

„Startující kampaň bude cílit na všechny věkové skupiny - mladé, střední i starší generaci. Důležité je, aby se o Katalogu vědělo a mobilní aplikace přešla do povědomí. Informační letáky budou vylepeny v MHD v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Turnově. V blízkém čase je chceme dostat i například do ordinací praktických lékařů, do čekáren nemocnic a knihoven. Zkrátka všude tam, kde budeme moci oslovit co nejvíc obyvatel našeho kraje,“ nastínil Pavel Svoboda další plány. 

Katalog vznikl v rámci projektu Libereckého kraje - „Podpora procesů střednědobého plánování, síťování a financování sociálních služeb v Libereckém kraji“ a byl z něj financován. Celý projekt vyšel na zhruba 9 milionů korun, a většina z něj byla hrazena Evropským sociálním fondem, Operačním programem Zaměstnanost. Liberecký kraj měl spoluúčast 5 procent z celé částky, na projekt přispěl i stát. Náklady pro samotnou mobilní aplikaci se pohybují kolem 400 tisíc korun.

„Katalog s mobilní aplikací jsou takovou třešničkou na dortu, která tento projekt uzavírá. Cílem celého projektu byla podpora kraje pří řízení Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje a obsahoval mnohem více aktivit, zaměřených ovšem dovnitř krajského úřadu,“ dodal Jiří Tůma ze sociálního odboru.

Česká Lípa znovu vysoutěžila firmu, která opraví školku Na Výsluní

27.11.2019 22:17 | Kristýna Kňákal Brožová

Nadvakrát musela Česká Lípa vybírat firmu, která opraví a zateplí budovu školky v ulici Na Výsluní. Prvního dodavatele město vysoutěžilo již v srpnu, vítězná firma však odmítla s městem podepsat smlouvu. Soutěžilo se tedy znovu. Vítězem tohoto druhého výběrového řízení se stala firma VERSANA s.r.o., které radní na svém jednání v úterý 19. listopadu zakázku přidělili.

Firma nabídla cenu 16,8 mil. Kč, což je cena o cca 900 tis. nižší, než byl předpoklad. Stavba by měla být hotová za 28 týdnů. „Když první kolo nedopadlo dobře, vypsali jsme v co nejkratším termínu výběrové řízení znova. Věřím, že nyní už vše proběhne bez problémů. Školku jsme v průběhu druhého výběrového řízení nechali stále vyklizenou, protože než by se vše nastěhovalo zpět, muselo by zase vše ven. Se stavebními pracemi začneme po novém roce, hotovo by mělo být o prázdninách. Ve školním roce 2020/2021 už děti budou chodit do nové školky,“ uvedl místostarosta České Lípy Martin Brož a doplnil, že část dětí nyní navštěvuje školku ve Východní ulici, druhá část dětí chodí do základní školy Špičák.

Mateřská škola Na Výsluní je jednou z poboček MŠ Špičák a letos slaví 30 výročí od uvedení do provozu. Školka se v rámci zakázky dočká nejen kompletního zateplení fasády a střechy budovy, ale dostane také nová okna včetně stínící techniky a nové dveře. Další práce však budou pokračovat ve vnitřních prostorách. Tam se počítá s výměnou rozvodů studené a teplé vody, rekonstrukcí sociálního zařízení, výměnou svítidel, výměnou vzduchotechniky v kuchyni a úpravou otopného systému. Instalovat se také bude systém nuceného větrání. 

Město na projekt podalo žádost o dotaci z Operačního programu životní prostředí, ze kterého může získat až 40% uznatelných nákladů na zateplení a až 70% uznatelných nákladů na instalaci systému nuceného větrání. Všechny finanční prostředky na náročný projekt tak nepůjdou jen z městské kapsy. 

Kromě zakázky na zateplení školky Na Výsluní rozhodovali radní ještě o jedné zakázce. Novou střechu a výměnu střešních oken v bytovém domě v ulici Československé armády čp. 881 a 888 bude mít na starosti firma SJK s.r.o. za cenu 1,6 mil. Kč, což je cena o cca půl milionu nižší, než byl předpoklad. Se stavebními pracemi firma začne v březnu 2020, trvat by měly cca 3 měsíce.
 

Další úseky krajských silnic se dočkají nových alejí. Kraj se v příštím roce zaměří na oblast Novoborska

20.11.2019 21:07 | Filip Trdla

Liberecký kraj připravil další projekty na obnovu silničních vegetací podél krajských silnic. Kraj již například vysadil 1.444 kusů nových stromů na Frýdlantsku. Nyní podal žádost do Operačního programu životní prostředí (OPŽP) o dotaci na dalších 8 projektů na Novoborsku. Na další aleje chystá kraj projektové dokumentace. Jejich přípravu zajišťuje Agentura regionálního rozvoje.

„Těší mě, že úspěšně pokračujeme v systematické úpravě alejí nejen podél nově opravených silnic v našem kraji. Daří se nám to zejména díky snaze konkrétních lidí, kterým není stav naší krajiny lhostejný. Nechceme povrchy silnic jenom asfaltovat, usilujeme zejména o pozvednutí estetické a ekologické hodnoty stromořadí, zvýšení bezpečnosti obyvatel a silničního provozu,“ uvedl hejtman Martin Půta. 

Liberecký kraj nechal v minulých letech zpracovat prvotní analýzu stavu silniční zeleně podél silnic II. a III. třídy v oblastech Novoborska, Hodkovicka/Českodubska, Rychnova u Jablonce nad Nisou/Frýdštejna a okolí, Semilech, Vysokém nad Jizerou, Vyskři, Kacanovech a Všeni. 

„Analýzou jsme chtěli získat základní informace o rozsahu a kvalitě alejí a zeleně na silnicích II. a III. třídy ve vybraných lokalitách. Poté jsme je vyhodnotili a určili nezbytné zásahy. V návaznosti na to jsme si nechali zpracovat projektovou dokumentaci na rekonstrukce vybraných alejí na Novoborsku,“ dodal Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Liberecký kraj prostřednictvím příspěvkové organizace Krajské správy silnic Libereckého kraje podal na konci letošního října do 131. výzvy OPŽP žádosti o dotaci na úseky alejí Novoborska. Cílem kraje je v roce 2020 vybrané aleje z dotace OPŽP revitalizovat. Konkrétně se jedná o následující úseky silnic:

• II/262 Starý Šachov – Česká Lípa
• III/26210 Pihel – Skalice u České Lípy
• III/26212 Slunečná – Skalice u České Lípy
• III/26847 Nový Bor
• III/2628 Okrouhlá – Horní Libchava (část)
• III/2626 Záluží – Kvítkov
• III/26215 Stružnice – Horní Libchava
• III/27011 Lindava – Stráž pod Ralskem

„Rada kraje dále vyčlenila částku 300.000 korun na přípravu dalších projektových dokumentací na obnovu silniční vegetace. Za tyto peníze zaplatíme projektové dokumentace a žádosti do OPŽP týkající se vybraných alejí na silnicích v Domaslavicích, úseku Nový Oldřichov – Kamenický Šenov a Frýdštejn–Jílové,“ dodal náměstek Sviták. 

V minulosti se kraj v rámci projektu „Od zámku Frýdlant k zámku Czocha“ zavázal k výsadbě 1.444 stromů v oblasti Frýdlantska. Do současné doby se podařilo na všechny podané žádosti získat dotaci. Nové dřeviny tak již nyní lemují cesty na Frýdlantsku.

V loňském roce se nových či ošetřených stromů dočkala alej Albrechtice–Vítkov, jírovcová alej Kamenický Šenov – Slunečná či lipové stromořadí v Malé Skále. Kraj ve spolupráci s obcemi ošetřil alej Karolíny Světlé v Českém Dubu, Zámeckou lipovou alej ve Stvolínkách a stromořadí ve Valteřicích v Krkonoších. Celkové náklady na revitalizaci byly 4,2 milionu korun.
 

V Jestřebí začnou stavební práce na budově Domova Sluneční dvůr. Kraj již hledá vhodnou firmu

20.11.2019 21:04 | Filip Trdla

Nového objektu se v Jestřebí dočká krajská příspěvková organizace Domov Sluneční dvůr, která poskytuje pobytové sociální služby pro ženy s mentálním postižením. Rada kraje na svém zasedání v úterý 19. listopadu rozhodla o vyhlášení výběrového řízení. Tři domácnosti pro 18 klientek vzniknou zhruba ve druhé polovině roku 2021. Výstavba budovy v Jestřebí je součástí projektu Transformace Domova Sluneční dvůr, ve kterém Liberecký kraj počítá s výstavbou domů také v České Lípě – Ladech a v Sosnové.

„Všechny projekty transformace podpoří peníze z Integrovaného regionálního operačního programu. Liberecký kraj bude z rozpočtu hradit desetiprocentní spoluúčast,“ uvedla Radka Loučková, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

„V rámci výběrového řízení jsme stanovili maximální nabídkovou cenu ve výši 66.800.000 korun bez DPH,“ dodal Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

V Jestřebí již Domov Sluneční dvůr sídlí, jeho prostory už však nevyhovují. V rámci stavebních prací proto vzniknou tři jednopodlažní, vzájemně propojené domy sociální péče, z nichž každý bude poskytovat samostatnou domácnost pro 6 klientů. Kromě toho se rekonstrukce dočká i stávající dvoupodlažní budova, kde budou sídlit pečovatelky a pečovatelé.

„Jsem rád, že se nám daří úspěšně pokračovat v projektu transformace Domova Sluneční dvůr. V nových prostorách najdou uživatelé komfort, pohodlí a příjemné prostředí, ve kterém se budou cítit dobře,“ uzavřel Pavel Svoboda, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.
  

Soutěž Památka roku ocení nejlepší rekonstrukce historických staveb

19.11.2019 23:18 | Jan Mikulička

Památka roku 2019. Soutěž s všeříkajícím názvem vyhlásilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska na svých internetových stránkách. Do soutěže se mohou přihlásit majitelé opravených staveb, které jsou významné z památkového, architektonického nebo urbanistického hlediska a dotvářejí prostředí, v němž se nalézají. Uzávěrka přihlášek je 10. ledna 2020.

„Ocenění za nejlepší projekt a obnovu památky na celostátní úrovni je skutečně prestižní. Nejde ani tak o výši odměny, protože částka je, s ohledem na vysoké náklady obnov, spíše symbolická. Získat toto ocenění v konkurenci z celé země hlavně znamená, že se jedná skutečně o špičkovou kvalitu provedené rekonstrukce,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Přihlásit lze například zámek, hrad, klášter, kostel, palác, radnici, divadlo, obytnou stavbu, charakteristickou část zástavby, brownfield, veřejný prostor či park. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií: menší rekonstrukce do 2 milionů korun bez DPH a velké rekonstrukce, jejichž rozpočet tuto částku převýšil. 

Soutěž je dvoukolová. V prvním kole rozhodne o vítězných projektech v kraji a postupu do druhého kola krajská sekce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska s účastí zástupce Asociace krajů České republiky a Národního památkového ústavu. Ve druhém kole rozhoduje o vítězných objektech v soutěži celostátní komise složená ze zástupců těchto organizací.

Vítězové se mohou těšit na umělecké artefakty. V kategorii menších rekonstrukcí se s výhrou pojí odměna padesát tisíc korun, výherci kategorie velkých rekonstrukcí obdrží dvojnásobek. Ocenění a pět tisíc korun převezmou i krajští vítězové v každé kategorii.

Cenu vítězům předá předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a zástupci partnerů na konferenci sdružení ve čtvrtek 26. března 2020 v Jihlavě. Vloni v soutěži zvítězil v první kategorii hrad Lukov, ve druhé Dačického dům v Kutné Hoře.
 

Silničáři už mají v horách pohotovost, na zimu jsou připraveni

18.11.2019 22:38 | LK

I v nadcházející zimní sezoně bude údržbu celých 2 011 km silnic II. a III. třídy zajišťovat krajská společnost Silnice LK a.s. Liberecký kraj navýšil příspěvek na zimní údržbu komunikací pro rok 2020 o 5 milionů korun, a to na celkových 134 milionů. Dle schváleného Plánu zimní údržby se nově použije chemický posyp na dalších 88 kilometrech silnic. Krajští silničáři pořídili před zimní sezonou šest nových sypačů. Dispečinky zimní údržby budou mít nově pouze jedno telefonní číslo.

„Zima je období, které důkladně prověří řidiče i silničáře. Chtěl bych požádat veřejnost o trpělivost. Představa některých občanů, že v zimě budou komunikace ve stejném stavu jako v létě, je nereálná. Ale přesto věřím, že silničáři, tak jako každý rok, udělají vše proto, aby byly silnice co nejlépe sjízdné,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Silničáři drží noční pohotovosti již od konce října, ale zima dala o sobě pořádně vědět až v polovině listopadu. Relativně chladné počasí doprovázené intenzivními srážkami prověřilo připravenost silničářů zejména ve vyšších polohách Libereckého kraje. Sklady posypových materiálů jsou již také kompletně naplněny.

V polovině října 2019 schválila Rada Libereckého kraje Plán zimní údržby silnic II. a III. tříd v Libereckém kraji pro zimní sezonu 2019–2020. Z celkového počtu 2 071 km silnic II. a III. třídy z nich bude 824,5 km udržováno chemickým posypem. Nově budou chemickým posypem udržovány úseky silnic II/290 v okolí Vysokého nad Jizerou a II/289 směrem na Semily, dále pak celý jeden okruh zimní údržby ve Frýdlantském výběžku. Celkem tedy došlo k rozšíření úseků ošetřovaných chemicky o 88 km, délka úseků ošetřovaných jen pluhováním se zkrátila o 2,5 km. O zimní údržbu komunikací se v Libereckém kraji bude starat 34 dispečerů a 150 řidičů.

V rozpočtu Libereckého kraje jsme na letošní rok schválili částku 129 milionů korun s DPH. Z alokované částky na zimní údržbu pro rok 2019 bylo ke konci dubna 2019 vyčerpáno 91,086 milionu a zbývá tedy 37,914 milionu korun. Na rok 2020 jsme do rozpočtu Libereckého kraje navrhli na zimní údržbu vyčlenit částku 134 milionů,“ doplnil Jan Sviták, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek. 

Rada Libereckého kraje v září letošního roku schválila nařízení, jímž se stanovují úseky silnic, na kterých se pro jejich malý dopravní význam nezajišťuje sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí. Celková délka úseků silnic II. a III. třídy, na kterých nebude prováděna zimní údržba z výše uvedeného důvodu, je 62,598 km.

V neudržovaných úsecích došlo k následujícím změnám:
- Silnice II/286 (silniční staničení 50,913 – 55,456) v úseku Horní Mísečky (Jilemnická bouda) – Zlaté návrší došlo k vyřazení silnice ze silniční sítě. Ani po vyřazení této pozemní komunikace ze silniční sítě nebude v zimě udržována;
- Silnice III/27238 z důvodu nové možnosti otáčení techniky byl zkrácen neudržovaný úsek o 0,541 km a v zimním období 2019/2020 bude silnice III/27238 udržována až po silniční staničení 0,752 km místo původního 0,211 km.

Dopravní značka zimní výbava bude osazena na 14 úsecích, kde je nezbytné použití zimních pneumatik. 

Silnice v Libereckém kraji musí být sjízdné podle důležitosti jednotlivých úseků:
- do 3 hodin u silnic v I. pořadí;
- do 6 hodin u silnic ve II. pořadí;
- do 12 hodin u silnic ve III. pořadí.
Detailní mapa s označením důležitosti komunikací v Libereckém kraji je k dispozici na internetových stránkách odboru dopravy Libereckého kraje (https://doprava.kraj-lbc.cz/Dokumenty-odboru-dopravy/zimni-udrzba-silnic...) a společnosti Silnice LK a.s. (https://www.silnicelk.cz/sluzby/zimni-udrzba-silnic).

Novinky zimní údržby 2019/2020
Krajští silničáři budou nově používat jednotné telefonní číslo pro všechny dispečinky zimní údržby krajských komunikací. Jednotné dispečerské telefonní číslo s hlasovou samoobsluhou na jednotlivá dispečerská stanoviště je 777 511 255. Veškeré hovory budou monitorovány, kvůli ověření tvrzení volajících i způsob komunikace dispečerů. Ve frontě volajících bude systém schopen udržet až 20 hovorů a postupně je řadit na jednotlivá dispečerská stanoviště. „Po skončení zimní sezony zkušební provoz nového dispečinku vyhodnotíme. Věřím, že tato nová služba usnadní především obyvatelům Libereckého kraje nahlašování události v průběhu zimní sezony,“ dodal náměstek Jan Sviták.

Společnost Silnice LK má k dispozici celkem 72 sypačů. „Pro letošní sezonu jsme vozový park doplnili o 6 nových vozidel zimní údržby. Vozidla jsou konfigurována pro celoroční využití,“ informoval Ing. Petr Šén, generální ředitel společnosti Silnice LK a.s. 

Jedná se konkrétně o:
• 4 ks vozidel Mercedes Benz UNIMOG – pro zimní sezonu sypač a radlice, pro letní sezonu 2ramenná sekačka krajnic a vysokotlaká myčka;
• 1 ks Mercedes Benz Arocs 1836 4x4 – pro zimní sezonu sypač a radlice, pro letní sezonu sypač pro převoz asfaltové směsi pro ruční opravy komunikací;
• 1 ks Mercedes Benz Arocs 3345 6x6 – pro zimní sezonu sypač a radlice, pro letní sezonu izolovaná termo korba pro převoz asfaltové směsi pro strojní opravy komunikací.

„Vedle toho průběžně probíhají také částečné nebo generální opravy kabin, motorů, podvozků, ale také sypacích nástaveb a radlic,“ dodal Petr Šén.

Zimní údržba silnic I. třídy v zimním období 2019/2020 na území Libereckého kraje bude pro majetkového správce Ředitelství silnic a dálnic ČR p.o. zajištěna Sdružením ESA (EUROVIA CS, a.s., Silnice LK a.s., AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o.). Zimní údržba na silnicích I. tříd není součástí schvalovaného Plánu zimní údržby.

Zimní údržbu silnic II. a III. třídy na území Libereckého kraje zajišťuje od roku 2012 společnost Silnice LK a.s., dohledem a kontrolou nad běžnou i zimní údržbou silnic II. a III. tř. v LK je pověřena Krajská správa silnic Libereckého kraje p.o. jako jejich majetkový správce.

V Liberci se sešlo na 200 ředitelů dětských domovů a volnočasových středisek z celé republiky

12.11.2019 21:35 | Filip Trdla

Na tři dny se stal Liberecký kraj hostitelem 14. ročníku Celostátního semináře ředitelů středisek volného času (SVČ) a domů dětí a mládeže (DDM). Pod záštitou Petra Tulpy, náměstka hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti, si ředitelé vyměnili své zkušenosti. V rámci akce ocenil ministr školství Robert Plaga přítomné za dlouhodobou úspěšnou práci s dětmi. Jednou z oceněných byla i Věra Bártová, ředitelka SVČ Sluníčko Lomnice nad Popelkou.

„Setkání sloužící k výměně zkušeností ředitelů DDM a SVČ považuji za velmi důležité, stejně jako jejich celoroční úsilí. Práce s dětmi je náročným a nekončícím procesem, ve kterém je každý nový nápad vítán. Rozumné a smysluplné využití volného času dětí a mládeže je totiž nejlepší prevencí proti všem patologickým jevům,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Celostátního semináře, který se konal od čtvrtka 7. do soboty 9. listopadu 2019, se zúčastnilo téměř 200 ředitelů a jejich zástupců ze 180 domů DDM a SVČ. První den měli účastníci možnost navštívit DDM a SVČ Libereckého kraje a čerpat tak z jejich zkušeností. Své brány jim otevřela také iQlandia, kde se měli kromě klasické exkurze možnost zúčastnit dvou vzdělávacích programů Planetárium a IQFABLAB. Večer pak proběhla panelová diskuze k tzv. „Šablonám“, neboli zjednodušeným projektům ESF v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Část dopoledního programu druhého dne proběhla v Kongresovém centru Babylon. Jako ukázku jedné z dominant Libereckého kraje nabídli organizátoři ředitelům oběd v restauraci horského hotelu Ještěd. Odpoledne zaplnily workshopy, které byly zaměřeny mimo jiné na legorobotiku, timemanagement, youtubering, legislativu a čerpání a úpravy v Šablonách II. V rámci akce proběhlo také Republikové shromáždění delegátů Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže v ČR.

Celou akci zakončil slavnostní večer, který se odehrával v kulisách a kostýmech První republiky. Zde obdrželi ocenění ředitelé upomínkový předmět vyrobený v novoborských sklárnách, a to malý skleněný Ještěd. Akce proběhla ve spolupráci Národního institutu dalšího vzdělávání Ministerstva školství, mládeže, tělovýchovy ČR.

Resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu vyhlašuje dotační programy na rok 2020

6.11.2019 22:27 | Filip Trdla

Rada Libereckého kraje včera schválila vyhlášení dotačních programů v oblasti kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Kraj podpoří kulturní aktivity v regionu, záchranu a obnovu památek, ale i stavebně historický průzkum či cestovní ruch. Celkem připravil ve všech programech 15.750.000 korun.

„Dotační programy našeho resortu jsou nastaveny tak, abychom vyšli vstříc potřebám v regionu v oblasti kultury, péče o památky a také v oblasti cestovního ruchu. A právě dotační programy poslední oblasti jsou čím dál žádanější. A od výsledků projektů si slibujeme lepší servis pro návštěvníky v oblasti cestovního ruchu na území kraje,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Účelem dotačního programu Kulturní aktivity v Libereckém kraji je spolufinancování akcí regionálního a nadregionálního významu se zaměřením na tradiční českou hudebnost, divadelní tvořivost, taneční umění a další kulturní tvorbu. Podpora je určena především na události se širším společenským přínosem v regionu a dopadem na rozvoj regionální kultury a zachování tradic. Pro rok 2020 schválili krajští radní částku 1.800.000 korun.

Z dotačního programu Záchrana a obnova památek v Libereckém kraji je možno žádat o finanční prostředky na zachování a obnovu movitých a nemovitých kulturních památek. Pro rok 2020 je v programu vyčleněno 10.650.000 korun.

Další dotační program, Stavebně historický průzkum, je určený na průzkum a dokumentaci nemovitých kulturních památek prohlášených dle zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, na území Libereckého kraje. Částka k rozdělení na příští rok je ve výši dvě stě tisíc korun.

Poslední oblastí podpory jsou čtyři dotační programy na podporu rozvoje cestovního ruchu v regionu. Program nazvaný Řemeslná a zážitková turistika se zaměřuje na rozšíření turistické nabídky včetně zážitkové turistiky a podporu řemeslných tradic. V programu připravil kraj pro příští rok 1.200.000 korun.

Cestovní ruch v turistických oblastech Český ráj, Krkonoše, Jizerské hory, Máchův kraj a Lužické hory podpoří titul určený ke zlepšení kvality a nabídky služeb v regionu. Podpoří také konkurenceschopnost produktů a marketingové aktivity. V programu na zájemce čeká celkem 700.000 korun.

Program Podpora informačních center pomůže aktivitám spojeným s propagací nových produktů cestovního ruchu a zkvalitněním služeb informačních center. Je zde připraveno 600.000 korun.

Posledním programem je Podpora nadregionálních témat a produktů cestovního ruchu. Bude určen ke zkvalitnění nabídky cestovního ruchu v Libereckém kraji a jeho turistických oblastech. V tomto dotačním programu je pro žadatele připraveno 600.000 korun.

Pro všechny žadatele Liberecký kraj připravil na rok 2020 dva semináře na téma „Jak správně vyplnit žádost o dotaci“.

„Na tyto dotační programy v resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu naváže nabídka dotační podpory v dalších oblastech, a to ještě letos v prosinci a na začátku příštího roku,“ dodal hejtman Martin Půta.
 

V Machníně a Kamenici se jezdí po nových površích

2.11.2019 23:17 | Filip Trdla

Kraj dokončil opravy dalších dvou havarijních úseků silnic III. třídy, a to mezi Libercem, Machnínem a Stráží nad Nisou a v Zákupech, Kamenici. Celkové náklady u obou úseků dosáhly částky zhruba 15 milionů korun. Liberecký kraj již připravuje výběrová řízení na rekonstrukce v roce 2020. Během letošního listopadu kraj plánuje znovu hledat firmu, která zrekonstruuje silnici II. třídy mezi Mimoní a Ralskem.

Oprava povrchu vozovky u silnice III. třídy mezi Libercem, Machnínem a Stráží nad Nisou navazuje na předešlou obnovu asfaltobetonového krytu v ul. Hradecká. V zastavěné části obce Stráž nad Nisou – Svárov a města Liberec ulice Stará a ulice Rynoltická došlo k úpravě stávajících zpevněných sjezdů a vjezdů z okolních pozemků a komunikací. „Stejně jako u většiny rekonstrukcí, i zde se vyčistily příkopy a jejich zatrubnění. Opravili jsme též propustky a dopravní značení. Chtěli jsme rovněž pro řidiče zpřehlednit křižovatku silnic III. třídy, která byla podle nás vcelku nebezpečná,“ uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.
V místní části města Zákupy, Kamenice kraj dokončil celoplošnou opravu asfaltového krytu silnice III/26834. „Provedli jsme údržbu zpevněného asfaltového povrchu a opravili stávající sjezdy a vjezdy ze sousedních pozemků, komunikací a křižovatek. Řidiči se budou orientovat podle nového vodorovného i dopravního značení,“ vysvětlil náměstek Sviták.

Začátkem listopadu kraj plánuje vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce silnici II. třídy mezi Mimoní a Ralskem. Kraj plánoval zahájit rekonstrukci tohoto úseku již v letošním roce. „Bohužel jsme zatím nenašli vhodnou firmu. V současné době ale již máme dokončenou zadávací dokumentaci, kterou jsme přepracovali na aktuální cenu vydanou ministerstvem dopravy,“ uzavřel Sviták.


   

Českolipští radní přidělili čtyři veřejné zakázky vítězným dodavatelům

24.10.2019 21:50 | Kristýna Kňákal Brožová

Českolipští radní přidělili na svém jednání 15. října čtyři veřejné zakázky vítězným dodavatelům. Jednalo se o zakázky na revitalizaci parčíku v ulici 5. května, opravu fasády kavárny union, správu silniční světelné signalizace a pořízení dvou serverů pro technologické centrum. Náklady na realizaci těchto zakázek se vyšplhají celkem na 6,3 milionu korun.

Ještě v letošním roce by chtělo město stihnout realizovat zpevněné plochy v parčíku v ulici 5. května na Kopečku. Tam by měly vzniknout nové chodníky a mlatové odpočinkové plochy. Instalovány by měly být nové lavičky a odpadkové koše a také nové veřejné osvětlení. Realizaci zakázky bude mít na starosti firma DC AVEX, s.r.o. za 1,685 mil. Kč. V příštím roce chce město v úpravách parčíku pokračovat, vysadit novou zeleň a instalovat zde herní prvky pro malé děti.

Na jaře příštího roku se městu Česká Lípa konečně podaří opravit fasádu kavárny Union, která je nyní v nejvyšších patrech v havarijním stavu a kvůli odpadávajícím kusům omítky musí být chráněna záchytnou sítí. Radní zakázku přidělili firmě OPRAVY PAMÁTEK – Kabáč s.r.o., která fasádu opraví za bezmála 3,3 mil. Kč. Hotovo by mělo být do září příštího roku.

„Tuto zakázku město soutěží opakovaně již dva roky, v předchozích kolech se žádný zájemce o tuto zakázku nepřihlásil. Nyní jsme konečně zakázku vysoutěžili, ačkoli jsme dostali jen jednu nabídku. Nechceme však opravu fasády Unionky už dál zdržovat, protože stav fasády by se mohl nadále zhoršovat. Navíc chceme, aby tato krásná budova v centru města byla opravena a dále ji nehyzdila záchytná síť,“ uvedl místostarosta České Lípy Martin Brož.

Od 1. ledna příštího roku bude mít Česká Lípa novou firmu, která se bude starat o světelnou silniční signalizaci, tedy například o světelné křižovatky v Děčínské nebo Hrnčířské ulici. Předmětem smlouvy, kterou město uzavře na následující čtyři roky, tj. do 31. prosince 2023, bude údržba zařízení, zajištění revizí a odstraňování běžných provozních závad tak, aby signalizace fungovala bez chyb. Správu této signalizace bude mít na starosti firma AŽD Praha s.r.o., která nabídla cenu 907 tisíc korun. Nahradí tak firmu ELTODO, která se o silniční signalizaci ve městě stará nyní a které na konci letošního roku vyprší smlouva.

Poslední zakázkou, o které českolipští radní na svém jednání 15. října rozhodovali, byla zakázka na dodávkou dvou nových serverů do technologického centra městského úřadu, které bylo zřízeno v letech 2012-2013. Servery již neslouží dobře, a proto je nutné je vyměnit. Dodávku nových zajistí firma Nextis Services, s.r.o. za cenu 459 tis. Kč.
 

Kraj podpoří zadržování vody v krajině a také žadatele v rámci lesnického fondu

2.10.2019 22:53 | Filip Trdla

Krajští radní v úterý 1. října odsouhlasili poskytnutí dotací z programu na podporu retence vody v krajině. Celkem 6 milionů korun si rozdělí 11 žadatelů. Kraj nezapomíná ani na prevenci proti škodám způsobených zvěří a hmyzími škůdci a na opatření ke zlepšování stavu lesních porostů. Z lesnického fondu na ně dá necelých 800.000 korun.

„Snažíme se podporovat menší přírodě blízká opatření, která pomohou zajistit dostatek podzemní i povrchové vody pro život v krajině. Jedná se například o vybudování či obnovu tůní, malých vodních nádrží, revitalizaci drobných vodních toků, přerušení odvodňovacích meliorací či výsadbu remízků,“ uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Kraj podporuje i takzvaná zeleno-modrá opatření v obcích a městech tak, aby dešťová voda neodtékala rychle do kanalizací, ale vsákla se do půdy a zajistila dostatek vláhy pro městskou zeleň. I menší revitalizační opatření v krajině se velmi často pohybují v řádech milionů. Cílem Libereckého kraje je proto také podpora čerpání dotací z mnohem větších národních a evropských zdrojů, kdy kraj pomůže žadatelům se spolufinancováním nákladnějších investičních projektů. Díky této šestimilionové podpoře kraje se zavedou retenční opatření v celkové hodnotě 19 milionů korun. V roce 2019 stát v Operačním programu životní prostředí na posílení přirozené funkce krajiny vyčlenil 352 milionů korun. Tyto prostředky nejsou dlouhodobě plně využívány.

Návrhy opatření a přípravu žádostí o dotaci mohli zájemci konzultovat s příslušnými pracovníky krajského úřadu. Podrobnější poradenství, včetně terénního šetření či projektové přípravy, poskytla Agentura regionálního rozvoje, spol. s r.o. Liberecký kraj hradil náklady spojené s těmito službami v rozsahu 5 hodin na žadatele.

Již v lednu letošního roku Liberecký kraj vyhlásil program na podporu prevence proti škodám na lesních porostech. Celkem posuzoval 35 žádostí o dotaci v celkové výši 789.980 korun. „Z programu podpoří kraj zejména pokládání a asanaci lapáků, pořízení a instalaci feromonových odparníků. Chceme také ochránit porosty oplocením či nátěry. Reagujeme tak na současnou situaci v lesnictví, kdy se nejen v našem regionu šíří kůrovcová kalamita,“ dodal radní Löffelmann.

Podpora proto směřuje na obranná opatření proti kůrovci a na ochranu nově založených listnatých a jedlových porostů proti škodám způsobených zvěří. Přestože kůrovcová kalamita není v našem kraji dosud tak masivní, jako např. na Moravě či Vysočině, došlo v letošním roce k dalšímu významnému zhoršení. Nejohroženější jsou nyní lesy v západní části kraje, zejména smrkové porosty nižších poloh na Českolipsku a oblast navazující na Národní park České Švýcarsko.
 

Držitelkou ocenění Žena regionu za Liberecký kraj se stala regionální podnikatelka Kamila Dvořáková

22.9.2019 18:29 | Martina Voráčková

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Liberecký kraj stala Kamila Dvořáková, zakladatelka projektu na podporu malých výrobců Koza z Mimoně. V hlasování veřejnosti obdržela v konkurenci dalších devíti finalistek z Libereckého kraje nejvíce hlasů.

Slavnostní předání ceny Žena regionu se uskutečnilo v pátek 20. září v kavárně Art Café v budově Oblastní galerie Liberec – Lázně. Ocenění Kamile Dvořákové předala za přítomnosti zástupců soutěže a partnerů statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Jitka Volfová, radní Libereckého kraje Radka Loučková Kotasová a zakladatelka projektu Žena regionu Denisa Kalivodová. Slavnosti byly přítomny také finalistky regionálního kola.

„Mezi námi žije mnoho žen, o jejichž výjimečných životech se toho moc neví a přitom mohou být inspirací pro ostatní. Jsem moc ráda, že tato soutěž existuje, protože díky ní se veřejnost může dozvědět o zajímavých a inspirativních příbězích z běžného života těchto dam,“ uvedla Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování, která nad soutěží převzala záštitu. 

Vítězka ceny Žena regionu Libereckého kraje Kamila Dvořáková je zakladatelkou obchodu Koza z Mimoně, projektu na podporu malých výrobců. Její značka se zaměřuje na originální bytové doplňky, nákupní i volnočasové tašky, plyšové hračky a další. Svou kvalitní prací z kvalitních materiálů šíří dobré jméno české práce za hranice kraje i České republiky. Ve volném čase se Kamila zabývá charitativní činností v oblasti útulků pro kočky a aktivně podporuje programy kastrací venkovních koček.

Slavnostním večerem předávání ocenění provázel moderátor Petr Gerhart. V programu pro finalistky nechybělo hudební vystoupení sesterského dua Andrey a Radky Bělíkových s názvem Sestrogen a ukázky umění karate předvedly děti USK Slavia Karate Liberec. 

Kamila Dvořáková postupuje do národního kola soutěže Žena regionu, kde si prvenství odnese ta z krajských vítězek, která v hlasování veřejnosti obdržela absolutně nejvyšší počet hlasů. Vyhlášení celostátní vítězky se bude konat 30. října 2019 v Senátu Parlamentu ČR.

„Je úžasné sledovat, jak všechny nominované ženy dokáží stíhat nejenom péči o rodinu, ale jsou k tomu schopné věnovat se naplno i dalším důležitým věcem, které jsou navíc prospěšné celé společnosti. Proto mají tyto dámy můj velký obdiv,“ dodala Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

Finalistky 10. ročníku za Liberecký kraj:

Petra Doubková
Petra má na starost rozvoj vědecké rady v Krajské nemocnici Liberec. Je zakladatelkou projektu #HolkyMnohaTvari, který má za cíl inspirovat všechny ženy, které chtějí být úspěšné ve všech stránkách svého života, nejen v tom pracovním.

Kamila Dvořáková
Kamila buduje značku Koza z Mimoně a svou kvalitní prací z kvalitních materiálů šíří dobré jméno české práce za hranice kraje i České Republiky. Ve volném čase se zabývá charitativní činností v oblasti útulků pro kočky a aktivně podporuje programy kastrací venkovních koček.

Lenka Halamová
Pacienti s těžkými neurologickými diagnózami se stali Lenčiným osudem a postupně ji dovedli k oboru rehabilitace. To všechno vedlo Lenku k založení neziskové organizace a pomáhat nejen doporučením léčby, ale i nezbytnou pomocí postiženým rodinám.

Jindřiška Halasníková
Jindřiška je v současné době již devátým rokem starostkou obce Sosnová. Navíc pečuje o 3 postižené spoluobčany jako jejich opatrovník a dalších minimálně 10 až 12 podobně postižených osob najde i díky její snaze nové důstojné bydlení v obci Sosnová. Spolupracuje také s místní charitou.

Ivana Hollanová
Majitelka Koláčkárny dlouhé roky pracovala s dětmi z oblasti mimoškolního vzdělávání. Nyní řídí sociální podnik, který dává příležitost osobám znevýhodněným na trhu práce. Ve firmě pracují maminky s postiženými dětmi nebo samy s tělesnou vadou.

Petra Hurtová
Petra je úspěšná česká para-cyklistka a pracuje v malém pekařství. Pomáhá jako dobrovolník. Při svém handicapu a vytíženosti ale nezapomíná ani na druhé. Část peněz ze sbírek věnovala jiným potřebným, svůj čas věnuje i důchodcům.

Markéta Khauerová
Markéta spoluzakládala Rodinný klubu Motýlek – místo setkávání nejen maminek na rodičovské dovolené. Pracuje i s většími děti jako trenérka atletiky. Zasloužila se o výstavbu nové sportovní haly a pro letošní rok umožnila zahájení prvního semestru Virtuální univerzity třetího věku.

Bedřiška Klíchová
Bedřiška založila klub seniorů. Z 19 začátečních členů má klub nyní členů 80. Pod jejím vedením se společně vzdělávají, baví, pořádají sbírky, věnují se dobrovolné činnosti a hlavně se učí pozitivnímu myšlení. Také pořádá besedy, sportovní akce, soutěže a zájezdy pro seniory.

Andrea Málková
Andrea je zakladatelkou organizace Spravedlivý mezi seniory a jeho Komunitního centra a také ředitelkou Senior centra Nový Bor, které poskytuje pobytové sociální služby Domova pro seniory a Odlehčovací služby. Obě aktivity k oboustrannému prospěchu úspěšně propojuje.

Helena Štrofová
Helenino Centrum volného času Arabela se stalo synonymem pro perfektně připravené volnočasové aktivity pro všechny věkové kategorie bez jazykových a kulturních bariér. Pořádá kurzy, dětské tábory a především dokazuje, že je možné trávit čas i jinak než online.

Již v pondělí 23. září startuje poslední příjem žádostí o kotlíkovou dotaci v Libereckém kraji

22.9.2019 18:10 | Filip Trdla

Majitelé rodinných domů na území Libereckého kraje mohou od pondělí 23. září od 16 hodin elektronicky požádat o dotaci na výměnu starého kotle za nový. V poslední vlně kotlíkových dotací půjde na ekologické vytápění více než 139 milionů korun.

Žadatelé mohou získat peníze na výměnu starých kotlů 1. či 2. emisní třídy, a to za kotle na biomasu, plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla. „Finanční podpora se liší v závislosti na druhu pořizovaného zdroje tepla, od 95.000 korun do 120.000 korun. Na tepelná čerpadla a automatické kotle na biomasu přispíváme maximální částkou 120.000 korun, na ruční kotle na biomasu pak částkou až 100.000 korun. Na koupi plynového kondenzačního kotle dostanou žadatelé maximálně 95.000 korun,“ uvedla Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Částka 7.500 korun navíc zvýhodní žadatele žijící v obcích se zhoršenou kvalitou ovzduší. Patří sem Cvikov, Česká Lípa, Čtveřín, Doksy, Frýdlant, Horní Branná, Chotovice, Chuchelna, Jenišovice, Jilemnice, Karlovice, Koberovy, Kruh, Lažany, Liberec, Lomnice nad Popelkou, Maršovice, Martinice v Krkonoších, Mimoň, Mírová pod Kozákovem, Modřišice, Nová Ves nad Popelkou, Nový Bor, Ohrazenice, Okrouhlá, Paceřice, Pěnčín u Liberce, Pěnčín u Jablonce nad Nisou, Pertoltice pod Ralskem, Přepeře, Příšovice, Radimovice, Radvanec, Roztoky u Jilemnice, Semily, Skalice u České Lípy, Skuhrov, Stráž nad Nisou, Studenec, Sychrov, Turnov, Zákupy a Železný Brod.

Elektronickou žádost mohou žadatelé vyplnit prostřednictvím odkazu https://dotace.kraj-lbc.cz/ziskej-dotaci. Ovšem poté musí ještě do 10 pracovních dní vytištěnou a podepsanou žádost včetně příloh doručit na adresu Krajského úřadu Libereckého kraje. Povinnými přílohami jsou fotodokumentace starého kotle prokazující jeho zapojení na otopnou soustavu a komínové těleso a dále doklad o kontrole technického stavu a provozu starého kotle, který slouží k potvrzení jeho emisní třídy. V případě, že má nemovitost více majitelů, je třeba doložit také jejich souhlasy se žádostí o dotaci na předepsaném formuláři. Případné dotazy k žádostem o kotlíkovou dotaci je možné konzultovat na telefonním čísle 485 226 579, e-mailu kotliky@kraj-lbc.cz nebo osobně ve 3. patře Evropského domu.
 

Chytrý kraj tvoří chytré projekty. Usnadní tak lidem život

19.9.2019 20:15 | Jan Mikulička

Zrychlit, ušetřit, zlepšit. Do těchto tří slov lze shrnout hlavní myšlenky vize nedávno schválené koncepce s názvem Chytřejší Liberecký kraj. Jejím cílem je zkvalitnit služby veřejné správy i usnadnit život obyvatelům a návštěvníkům regionu. Pomoci v tom má především stále se rozšiřující nabídka moderních technologií.

„Technologie se staly běžnou součástí našich životů a každodenně se setkáváme s nabídkou nových aplikací a řešení, která nám poskytují množství užitečných dat, pomáhají odbourávat rutinní práci a šetří náš čas,“ prohlásila Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro rezort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

Tyto možnosti proto lze podle ní dobře využít pro prospěch lidí i kraje jako celku. „Chceme být rychlejší, šetrnější a důmyslnější v tom, jak poskytujeme služby v dopravě, zdravotnictví, sociálních službách, vzdělávání či veřejné správě, stejně jako v péči o životní prostředí či podpoře ekonomického rozvoje. Technologie, a podotýkám, že nejen ty informační a komunikační, nám v tom mohou výrazně pomoci,“ doplnila radní.

V současné době sucha kraj usiluje také o to, aby se chytře hospodařilo s vodou. První vlaštovky tu již jsou — kupříkladu na Obchodní akademii v České Lípě hodlají mnohem více využívat odpadní a dešťovou vodu. „Chytrá řešení a technologie jsou trendy současné doby, které Liberecký kraj intenzivně podporuje. Kromě toho může českolipský projekt posloužit coby zdroj inspirace pro jiné školy, krajské příspěvkové organizace či objekty, které kraj vlastní. Naplňujeme tak právě naši koncepci Chytřejší kraj,“ řekla Radka Loučková Kotasová.

Liberecký kraj na schválenou koncepci Chytřejšího Libereckého kraje navázal a nyní zahájil práce na vytvoření jejího akčního plánu. Vedle již existujících projektových záměrů se podařilo přijít s množstvím dalších přínosných nápadů. Akční plán se bude podrobně zabývat osmi tématy.

V oblasti dopravy dojde k rozpracování záměru shromažďovat dopravní data z individuální a veřejné hromadné dopravy proto, aby se zlepšila informovanost o dopravě a jejím plánování; u životního prostředí je v plánu zaměřit se na vybavení krajských budov a majetku inteligentním systémem hospodaření s energiemi.

Samotný krajský úřad připraví pro občany systém on-line sledování podaných úředních dokumentů, rovněž zlepší systém datové architektury, který umožní účinnější správu, poskytování a především vyhodnocování dat. Kraj chce rovněž připravit obyvatele na to, jak bude vypadat a jaké potřeby bude mít trh práce v budoucnosti a pracovat na zlepšování dovedností žáků na krajských školách v oblasti digitální ekonomiky, IT dovedností a podobně.

Akční plán koncepce Chytřejšího Libereckého kraje zpracovává Agentura regionálního rozvoje. Podrobnější informace se nalézají na webové stránce https://regionalni-rozvoj.kraj-lbc.cz/page1874/rozvojove-dokumenty-strat....
 

Do projektu potravinové pomoci dětem se v Libereckém kraji zapojí 71 škol

5.9.2019 19:48 | Filip Trdla

Liberecký kraj již popáté umožní na 71 školách a školských zařízeních zajistit stravování dětem ze sociálně a ekonomicky slabých rodin. Kraj již o dotaci na potravinovou pomoc dětem v regionu požádal ministerstvo práce a sociálních věcí.

Celkem se pro školní rok 2019/2020 do projektu zapojilo 71 škol a školských zařízení z celého Libereckého kraje. Jeho prostřednictvím bude možno podpořit až 1362 dětí a žáků. Celkové náklady činí 7.653.624,30 korun, přičemž s výjimkou 5 %, které obdrží školy na nezbytnou administrativu, se jedná o náklady na úhradu stravného. 

Z předchozího projektu ve školním roce 2018/2019 se rozhodlo dále pokračovat 60 škol a nově se zapojilo 11 škol. Projekt v rámci věcného hodnocení obdržel 92,5 bodu z celkových 100 možných a dle hodnotitelů se jedná o projekt velice kvalitně zpracovaný.

„Projekt potravinové pomoci dětem má určitě smysl. Zajistí dostupné a kvalitní stravování ve školních jídelnách. Pomocná ruka míří adresně a konkrétně. Sociálně slabí jedinci ji bezesporu potřebují a my nechceme být lhostejní,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Vyhodnocené dotazníkové šetření, které proběhlo v mateřských a základních školách v lednu 2019, prokázalo, že projekt zvyšuje účast na vzdělávání a začlenění dětí do kolektivu. Zlepšuje také jejich společenské a stravovací návyky. To, že se projekt stává významnou součástí pomoci dětem z uvedené cílové skupiny, dokazuje i nárůst v počtu zapojených škol.