Pepa učí jazyky

Verze pro tisk |

Kdo je Pepa, aneb anglicky se naučí Čech, Mexičan i indián

Filipe, v České Lípě se v poslední době objevily upoutávky na výuku angličtiny a španělštiny "s Pepou" a na nich je uvedena tvoje e-mailová adresa: filip.sena@seznam.cz. Prozraď, kdo je Pepa?

F: Pepa je kreslená postavička, která v našich kurzech provází studenty na cestě za zvládnutím cizího jazyka. Angličtiny a nově také španělštiny. 

Takže to je ta figurka, jejíž obrázek na modrém autíčku strhává pozornost hlavně českolipských dětí?

F: Ano, to je Pepa. A právě kvůli kurzům pro děti vznikla i postavička jeho synka, uličníka "Little Pepy". Ten bude studiem angličtiny provázet žáčky od 7 do 11 let. Pepova "rodina" ale čítá i další členy. Od prarodičů, přes vnoučata, až po poněkud nevrlého souseda Mr. Pumpkina. Frekventanti kurzů se mohou během studia těšit na řadu zajímavých příběhů těchto protagonistů, samozřejmě v anglickém a španělském jazyce.

Pepa tedy není lektor vyučující cizí jazyk?

F: Ne, to není. Ačkoli by Pepa měl být hlavním veselým průvodcem, lektory, kteří budou na hodinách asistovat studentům, budeme já a vystudovaný pedagog v oboru angličtina - španělština Linda Neumayerová. 

Takže Pepa je protagonista tvojí, jak tvrdíš, progresivní metody výuky angličtiny a nově i španělštiny.

F: Ano. Po čtyřech letech intenzivní práce na originální výukové metodice si troufám tvrdit, že studium angličtiny nikdy nebylo snazší. Výsledky všech našich studentů, doma i v zahraničí, jsou přesvědčivé a věříme, že stejný úspěch zaznamená i nově zaváděná výuka španělštiny. To bude výzva především pro Lindu. 

Prozraď, kde se Pepa nachází právě teď?

F: V této fázi Pepa asistuje studentům v mexické Papantle ve státě Veracruz (více na www.united-vision.org). Od loňského září působil ještě u mayských indiánů v Bacalaru a Buenavistě (Quintana Roo) a v turistických oblastech Coatepecu a Jalcomulcu (Veracruz). 

A jak si vedl se svou výukovou metodou za velikou louží?

F: Já myslím, že dobře. Ve všech lokalitách měla jeho práce značnou odezvu, všude se podařilo studenty přesvědčit, že mohou v krátké době učinit obrovské pokroky. Že studium jazyka není otázkou talentu, ale píle a vytrvalosti. Že bez disciplíny a dostatečného procvičování jazyk neovládne ani génius, ale že s poctivým přístupem se anglicky naučí i člověk, který vychodil jen první stupeň základní školy. Ani věk přitom nehraje zásadní roli. V našich kurzech se úspěšně učila celá řada mexických babiček. 

A dětí ...

F: Ano, přesně tak. Kurzy pro malé děti byly v Mexiku novinkou a neskutečně nás překvapily svými výsledky. S naší metodikou se člověk učí v podstatě stejně jako malé dítě. Nevysvětluje se zvlášť gramatika, ale pomocí systematického procvičování si člověk jazyk postupně zažívá. Proto mají asi děti ke studiu s touto metodikou tak blízko. A navíc si malí mexičtí žáčci naprosto zamilovali "Little Pepu". Na následujícím videu můžeš vidět, co se s námi naučil i pětiletý kluk, který ještě neumí číst a psát, během pouhých 8 týdnů. Neuvěřitelné.

Video: 

Chceš tedy říct, že naučíš anglicky opravdu kohokoliv?

F: Kohokoliv, kdo umí číst a psát a naučit se CHCE. Mnoho z nás se učilo ve škole s učebnicí více než deset let, ale nikdy jsme nebyli schopní se v cizině opravdu domluvit. Jazyku je třeba se věnovat intenzivně a dlouhodobě. My nabízíme systematiku a efektivní formu procvičování. Práci ale musí odmakat každý student zvlášť, zadarmo to není. Českolipští studenti z předchozího kurzu, kteří s Pepou vydrželi studovat rok a půl, odjeli na dovolenou a domluvili se víceméně bez problémů. To je pak pro ně samotné nejlepší motivace k dalšímu prohlubování znalostí. I ze studia se může stát koníček. 

Kdy se z Mexika vrátíte?

F: V polovině března. Už jsme celkem unavení a domů do České Lípy se opravdu těšíme. 

A od kdy začnete s Pepou a Lindou vyučovat v našem městě?

F: Hned od 19. března. Pepa chtěl začít vyučovat na svůj svátek. Už se nemůže dočkat českých studentů. 

Máš na závěr nějaký vzkaz pro ty čtenáře i-novin, kteří o studiu cizího jazyka uvažují?

F: Snad jen ať se nebojí a přijdou to s Pepou alespoň zkusit. První týden výuky nabízíme nezávazně, na zkoušku. 

Těšíme se na váš návrat a přejeme šťastnou cestu zpět do České Lípy.

 

little Pepa
little Jane
teacher Pepa
grandpa Pedro
Nahoru