Hvězdná obloha - Pilotní díl

Verze pro tisk |

Po mnoho staletí lidé toužili prozkoumat vesmír a odpovědět si na všechny otázky, které jsou s ním spojené. Dodnes se jim to nepodařilo. A snad právě proto i dnes mnohé tato činnost uchvacuje, poněvadž v sobě skrývá ještě hodně zajímavého a probouzí ve spoustě lidí touhu po poznání.

Celou problematiku astronomie a jevů s ní spojených se pokusí přiblížit Milan Zigo v nové sérii o hvězdné obloze.

Milan Zigo je členem České astronomické společnosti a tomuto koníčku se věnuje téměř 22 let. Se svým astronomickým vybavením pozoruje a fotografuje hvězdnou oblohu. Podařilo se mu již pořídit úchvatné záběry - zatmění Slunce, zatmění Měsíce a přechodů planet před slunečním diskem. Za některými úkazy cestoval třeba i do Turecka, kde pozoroval a pořizoval fotografie úplného zatmění Slunce.

Jeho bohatá fotografická galerie obsahuje snímky slunečních skvrn, fáze Měsíce a jeho povrchových útvarů, hor, pohoří a kráterů. Dále se tam najdou planety sluneční soustavy (Jupiter s jeho měsíci, Saturn s krásnými prstenci, atd.).

Nevěnuje se svému koníčku jen pasivně, ale má za sebou už celou řadu přednášek. V našem městě bylo za šest let uspořádáno několik přednášek s názvem Za tajemstvím planet, na nichž prezentuje nejnovější objevy z astronomie. Přednáška je vždy doprovázena projekcí s celou řadou vlastních fotografií a záběrů z kosmických sond. Tyto přednášky probíhají i v jiných městech (např. Ústí nad Labem). Významné astronomické jevy a události bývají připomenuty v Českolipském deníku a nyní i nově na stránkách i-novin. Také se zúčastňuje přednášek jiných osobností, spojených s astronomií. Asi největším zážitkem bylo setkání s americkým astronautem Andrew Feustelem, který byl členem posádky letu raketoplánu k poslední servisní misi k Hubblově kosmickému teleskopu. Na ten vzal s sebou i výtisk od českého spisovatele a básníka Jana Nerudy – Písně kosmické.

Mnohem více informací o jeho koníčku a spoustu jeho fotografií najdete na webových stránkách: http://milanzigo.spaces.live.comnebo na Facebooku – Milan Zigo.

Pokud budete mít nějaké dotazy, můžete mu je poslat e-mail na: milan.zigo@hotmail.com

Nahoru