Hvězdná obloha - Čeká nás velkolepé úplné zatmění Měsíce

Verze pro tisk |

Toto zatmění nastane ve středu 15. června ve večerních hodinách krátce po západu Slunce. Půjde o velmi dlouho očekávané měsíční zatmění, protože Měsíc projde přímo středem zemského stínu a úplná fáze zatmění bude trvat plných 101 minut!!  (aktualizováno)

Nad územím ČR bude možné pozorovat většinu jevu. Měsíc bude vycházet ve 21 hodin a 9 minut SELČ ( pro Prahu) nad jihovýchodním obzorem již ponořen z velké části ve stínu Země. Půjde tedy o velmi fotogenický a mimořádný východ měsíčního kotouče!

Toto zatmění je navíc jediné úplné viditelné u nás od února 2008 do září 2015 !

Únorové úplné zatmění Měsíce v roce 2008 však  nebylo kvůli nepřízivému počasí v České Lípě pozorovatelné. Poslední, dobře viditelné úplné zatmění Měsíce  nad naším městem, proběhlo 4.května 2004!  Nezbývá než doufat, že počasí bude tentokrát přát a jedinečné nebeské divadlo tak konečně po dlouhých letech opět uvidíme..

ČASOVÝ   PRŮBĚH    ÚPLNÉHO  ZATMĚNÍ   MĚSÍCE  15./16. června 2011

Východ  už ztemnělého Měsíce:   ve 21 hodin 2 minuty.

Začátek úplného zatmění Měsíce: ve 21 hodin 22 minut (Měsíc vstoupí do stínu Země).

Střed zatmění ( Měsíc bude nejvíce ponořen do stínu Země) ve  22 hodin 12 minut.

Konec úplného zatmění:  ve 23 hodin 2 minuty ( Měsíc začne opouštět stín Země).

Konec částečného zatmění: V 0 hodin 2 minuty -16.6.2011(Měsíc zcela opustí stín Země).

Kvůli nízké poloze Měsíce nad obzorem během jevu doporučuji dobrý a volný výhled na jihovýchodní obzor. Hlavně na začátku zatmění.

Rok 2011 je na zatmění u nás příznivý, z 6 úkazů jsou 3 viditelná. Čtvrtého ledna bylo možné u nás pozorovat částečné zatmění Slunce. Desátého prosince bude možné ještě, za dobrého počasí, sledovat částečné zatmění Měsíce. Tím bude letošní rok pro astronomické úkazy vyčerpán.

Nahoru