Co se doma uvaří…aneb jak potěšit své nejbližší

Verze pro tisk |

 Pro každého z nás je určitě příjemným zážitkem zajít si tu a tam na oběd nebo na večeři do nějaké pěkné restaurace, někam, kde se cítíme dobře. Takové jídlo je krásnou příležitostí si odpočinout a v klidu strávit čas s někým, s kým jsme rádi. Nejde jen o jídlo, jde o celkovou atmosféru při něm.

      Jakou roli ale hrají restaurace v běžném každodenním životě? Jak často „chodíme na jídlo“ a jak často vaříme doma? Co je nám víc příjemné? Co je zdravější? Tento článek píši jako takové porovnání domácího jídla s jídlem z nejrůznějšího veřejného stravování.

      LESK A BÍDA RESTAURACÍ

      Pokud se na to podívám ze své vlastní zkušenosti, tak v restauraci oceníme především pohodlí. Můžeme si vybrat, na co jen máme chuť , někdo nám jídlo uvaří,  někdo jej přinese a nemusíme se starat ani o nádobí. Samozřejmě, já do restaurace také ráda zajdu. Každý člověk si najde tu svoji oblíbenou, kde mu chutná a kde se cítí dobře. Tady se hlavně zamýšlím nad tím, jak často jíme v restauracích obecně a zda si najdeme čas také na domácí kuchyni . Co je ale třeba si uvědomit, je hlavně a především to, že kuchaři nemůžeme takzvaně „nakouknout pod pokličku“. Nevíme, z jakých surovin se jídlo připravuje a nevíme ani to, jak jsou suroviny čerstvé. V restauracích samozřejmě platí jako v každém jiném obchodě, že je třeba mít náklady co nejnižší a výnosy co nejvyšší. Jak to pak ale v mnohých případech dopadne s kvalitou? Zde samozřejmě čest výjimkám. Většinou ale platí, že restaurace a veřejné provozy celkem hojně používají  průmyslově vyráběné polotovary a náhražky s množstvím umělých sladidel, umělých tuků a konzervačních látek. Stejně tak to platí o surovinách, které již nejsou nejčerstvější… Doma by člověk takovou zeleninu s odporem vyhodil a maso raději ovařil psům. V restauraci stačí pár šikovných úprav a nikdo nic nepozná..

      JE VAŘENÍ KOMPLIKACE?

     Mnohé z nás odrazuje od vaření doma ta představa, že je to složité, pracné nebo časově náročné, a tak raději zajdeme do restaurace nebo se odbudeme stánkem s rychlým občerstvením.  Takové představy o domácí kuchyni ale zdaleka nemusí být pravda.  Vaření může být snadné a rychlé, přičemž to není na úkor kvality nebo chuti připravovaného jídla.  Ano, jsou i jídla složitá, která se připravují delší čas. Ale vždyť kdo z nás by musel mít každý den svíčkovou nebo španělské ptáčky? Většina  jídel, která můžeme doma uvařit, je velmi rychlá a snadná. Mohou to být těstoviny, saláty, maso – také se dá připravit velmi snadno, jídla z ryb,  brambory na různé způsoby a mohla bych pokračovat… Domácí kuchyně má ohromné výhody v tom, že si sami vybereme, z jakých surovin budeme vařit a přesně tedy víme, co sníme. 

     VAŘENÍ PRO RADOST

     Tento odstaveček píši úmyslně až na závěr. Víte, kolik radosti člověk dovede způsobit dobrým jídlem? Samozřejmě, obnáší  to trochu té námahy v kuchyni, ale výsledek stojí za to. Když si Vaše děti chodí přidat, když se Vašim blízkým u stolu dělají z Vašeho jídla „boule za ušima“ nebo když připravíte jídlo do práce svému partnerovi a on nemusí shánět večeři nebo oběd na benzínkách? To všechno je k nezaplacení a je to ten pocit díky kterému Vás začne bavit vaření J

     Tento článek Vám píši jako úvod k dalším tématům, která se týkají našeho stravování a každodenního kulinářského života .  V pokračováních se můžete seznámit například s vařením pro děti,  pečením a dezerty,  náhledem na klasickou českou kuchyni, s vařením rychlých jídel a s dalšími zajímavými tématy.

Těším se na Vaši přízeň,

 Ivana Esentierová

kurzy.vareni@seznam.cz

Nahoru