Geopark Ralsko vyhlašuje soutěž o nejlepší Land art

Verze pro tisk |

Již čtvrtým rokem pořádá Geopark Ralsko mezinárodní land artový Festival Proměny v krajině zaniklých obcí, při kterém umělci společně vytvářejí díla, která mají překlenout historii násilné přeměny krajiny pod Ralskem. Letos nově se do tvoření může zapojit kdokoliv, malí, velcí, týmy i jednotlivci, rodiny nebo školy.

Úkolem je v období od 1. března do 12. května vyrazit do Geoparku Ralsko a vytvořit dílo z přírodních materiálů v oblasti zaniklých obcích. Poté dílo vyfotit a zaslat fotku spolu se jmény autorů, názvem díla a jeho lokací (nejlépe ve formátu GPS) na e-mail festival@geoparkralsko.cz. Fotky lze také sdílet přes Instagram #mujotisk, #landartRalsko #promenyRalsko. Pro orientaci, kde všude byly zaniklé obce, poslouží interaktivní mapa Geoparku Ralsko. 

Přihlášená díla vyhodnotí účastníci mezinárodního landartového workshopu, který se koná na konci května. Budou to umělci z České republiky, Německa, Islandu a Norska. Na nejlepší díla čekají zajímavé odměny, například roční předplatné časopisu Koktejl, koš regionálních produktů nebo vstupenky na vybrané atrakce Máchova kraje. Vyhlášení výsledků proběhne na Mezinárodním Landart Festivalu Proměny 25.5. 2019. Nejlepší fotografie budou také použity na kalendář Geoparku Ralsko pro rok 2020. Soutěž se koná za podpory Libereckého kraje. Více na www.festival-ralsko.com

Zájemci o soutěž se mohou inspirovat na místech v Ralsku, kde jsou podobná díla již vytvořena, například v zaniklé obci Jabloneček. Samotná soutěž totiž navazuje na dlouhodobé úsilí Geoparku Ralsko o oživení příběhu zaniklých obcí. „Každým rokem se snažíme tuto aktivitu posunout dál a vymyslet něco nového. Letos jsme vyhlásili tuto soutěž a další novinkou je i účast umělců z Norska a Islandu na mezinárodním Festivalu Proměny v květnu,“ uvedla Lenka Mrázová, autorka celého projektu.

A proč právě v Ralsku? Oblast pod Ralskem byla kdysi prosperující krajinou s množstvím malebných soběstačných vesniček roztroušených mezi lesy a poli. V průběhu 20. století byl ale tento ráz kulturní krajiny narušen pobytem tří armád – německé (1938-45), československé lidové (1947-1968) a sovětské (1968-1991). V důsledku zřízení vojenského výcvikového prostoru Ralsko zcela zmizelo přes 20 osad, i se svými kostely, hospodami a poli.

Pravidla soutěže:
1. V období od 1. března do 12. května se vydejte do Geoparku Ralsko, nejlépe na místo jedné ze zaniklých obcí—mapa.geoparkralsko.cz.
2. Z přírodních materiálu vytvořte umělecké dílo podle vašeho gusta.
3. Dílo vyfoťte.
4. Fotografii spolu s vaším jménem (1), kontaktem (2—email, telefon), pojmenováním díla (3), umístěním díla (4—nejlépe GPS) pošlete na adresu festival@geoparkralsko.cz. 
5. Sběr fotografií bude ukončen 12.5. 2019.
6. Vyhlášení výsledků proběhne na Mezinárodním Landart Festivalu Proměny 25.5. 2019.
7. Nejlepší díla vystavíme na festivalu a oceníme. Čeká na vás třeba roční předplatné časopisu Koktejl, koš regionálních produktů nebo vstupenky na vybrané atrakce Máchova kraje.
8. Hodnotit budou umělci z České republiky, Německa, Norska a Islandu, kteří se účastní mezinárodního landart workshopu v Ralsku.
9. Nejlepší fotografie budou použity na kalendář Geoparku Ralsko pro rok 2020.

 

Nahoru