Slavná Lužická třicítka se jede v sobotu

Verze pro tisk |

V sobotu 29. ledna startuje 34. ročník Lužické třicítky. Prvotní obavy z počasí a nedostatku sněhu se rozplynuly po sněžení během tohoto týdne. Pár dní před závodem se na trať vydala desítka dobrovolníků z oddílu i příchozích lyžařů, aby pročistili a upravili trať.

O víkendu má vysvitnout sluníčko a teploměr ukáže kolem minus pěti stupňů. Předpověď slibuje krásné počasí a ideální podmínky jako stvořené pro závod.

Centrem vytrvalostního závodu na lyžích je Polevsko a jeho přilehlé okruhy nabízející v současnosti výborné podmínky pro běžecké lyžování i trénink. K závodu se mohou závodníci přihlašovat 29.1. na obecním úřadě v Polevsku od 8:00 do 9:15 hodin. Hromadný start z louky pod Jedličnou je v plánu na 10. hodinu.

Lužická třicítka má pořadové číslo tři v polevském seriálu závodů na běžkách a svojí trasou je opravdovou lahůdkou. Velké převýšení, rychlé a technické sjezdy a hned po nich následující náročná a ostrá stoupání prověří formu každého běžkaře nejen vytrvalostí a sílou, ale i technikou a psychickou odolností. „Jdi do toho, ukaž co je v Tobě a předveď se v Lužických horách“ je motem závodu. Muži si mohou vybrat mezi dvěma tratěmi na 30 km a v kategorii „příchozí“ na 10 km. Ženy a dorost absolvují 10 km. Závodníky čeká desetikilometrový okruh, který vede půvabnou krajinou Lužických hor. Kromě poctivé trati je dalším lákadlem závodu právě opomíjená krása zdejšího pohoří a místních běžeckých okruhů. Závod provede závodníky po úzkých lesních cestách, pastvinami nad vlekem v okolí Polevského vrchu nebo po hřebeni na Prácheň. Během cesty mohou účastníci obdivovat úžasné výhledy na blízké kopce jako Klíč, Jedlovou, Hvozd nebo Ještěd. Při dobré viditelnosti je možné vyhlížet Bezděz, Ralsko, Děčínský Sněžník, České Švýcarsko, Jizerské hory i Krkonoše. Pokud ovšem závodníkům zbude na kochání čas.  Zvlněný profil tratě jistě ocení každý lyžař až v cíli.

Závodníky čekají dvě občerstvovací stanice na 10. a 20. km a v cíli. Chybět nebude čaj, ionťák, banán a tyčinka. Cenné minuty a sekundy se dobře nasbírají s dobře zvládnutou běžeckou technikou, jež se projeví právě v rozmanitém terénu „nahoru – dolu“. Všichni běžkaři se ale v zásadě shodnou, že nejdůležitější je vedle naběhaných kilometrů „máza“. Tedy jak namažete před startem, jakou zvolíte kombinaci vosků a jak si doma připravíte lyže. Kombinace všech těchto správně zvolených faktorů dělají ze závodníků vítěze. Prvního, který protne cílovou pásku očekáváme pár minut po poledni. Zda se jím stane Pavel Pachner z Liberce, obhájce z minulého roku je zatím ve hvězdách. Trať na 30 km zvládl loni za 2 hodiny a 8 minut.

Vyhlášení vítězů a losování tomboly se uskuteční mezi 13. – 14. hodinou. Pro vítěze jsou přichystány speciální medaile Lužické třicítky, diplomy a ceny od sponzorů. Záštitu nad závodem převzal Bc. Radek Cikl, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu. Dalším a posledním závodem budou v sobotu 12. února Polevské štafety. Více na www.skipolevsko.estranky.cz. Nechte se příjemně znavit závodem, okouzlit zimní přírodou při poznávání Lužických hor a buďte vítáni na Polevsku!

 

Jan Šmíd

ředitel závodu

Nahoru