G-Team Open Nový Bor 2011 - shrnutí

V sobotu skončil v novoborském Grandhotelu Pražák 2. ročník týdenního mezinárodního šachového turnaje G-Team Open Nový Bor 2011. Turnaj byl zároveň vyvrcholením série Czech Tour 2010/2011, jejíž vítězové byli rovněž slavnostně dekorováni.

Suverénem hlavního turnaje byl favorizovaný mezinárodní mistr Pavel Šimáček, který nasbíral v devíti kolech 7,5 bodu. Vítězem série je nestárnoucí Jevgenij Golcman z Ruska, který v Novém Boru vyhrál i oba doprovodné turnaje v rychlém šachu.

Dění v hracím sále i v přilehlé restauraci, kde byl po celý turnaj připraven přímý přenos nejlepších partií, které byly zároveň vysílány i na internet, sledovaly od rána bedlivě kamery České televize. Před nimi se krom samotných hráčů vystřídali v krátkých rozhovorech i starosta města Mgr. Jaromír Dvořák či prezident 1. Novoborského šachového klubu Mgr. Roman Mužík. Příští díl pořadu V šachu chce totiž zmapovat nejen samotný turnaj, ale šachy v Novém Boru obecně – přes dvojí vítězství extraligy či úspěchy na Evropském klubovém poháru, až po Novoborský šachový server, který je s téměř 4000 návštěvami denně nejsledovanějším šachovým serverem u nás.

I vítěz turnaje Pavel Šimáček, mistr republiky z roku 2009, je bývalým reprezentantem našeho nejlepšího klubu a neskrýval, že i to byl jeden z důvodů, proč si přijel do Nového Boru zahrát. „Mým jediným cílem v turnaji mohlo být vítězství a jsem rád, že se mi ho podařilo vybojovat“, prozradil ambiciózní šachista, který nyní hraje extraligu za Grygov. Na domácí zbylo tak stejně jako vloni až stříbro, o které se postaral mezinárodní mistr Lukáš Klíma. „Jsem v podstatě spokojený. S Pavlem Šimáčkem jsem remizoval a s ostatními soupeři jsem holt ztratil o jednu remízu více než on, to se nedá nic dělat“, komentoval své vystoupení člen mistrovského celku. Bronz si odváží do Polska Boguslaw Latas. Mezi seniory kraloval Jevgenij Golcman, nejlepší dívkou a zároveň i juniorem, byla WFM Anna Iwanow, která hostuje v nedalekém Liberci za extraligové družstvo mládeže.

„S průběhem turnaje jsme spokojení“, prozradil za pořadatele ředitel turnaje Viktor Novotný. „Pro nás je důležité, že účastníkům se tu líbilo a mnozí přislíbili přijet i příští rok, pokud jim to vyjde. To je dobrý signál“. Hlavního turnaje se účastnilo 86 hráčů z 8 zemí, celková účast společně s doprovodnými turnaji se blíží dvěma stovkám. „Pro město je taková akce vždy přínosem a já doufám, že tu mezinárodní turnaj budeme mít i příští rok“, zhodnotil vydařený festival starosta Nového Boru Mgr. Jaromír Dvořák.