Tenisový turnaj v blízkém okolí České Lípy

Verze pro tisk |

Nejenom v České Lípě na Slovance se odehrávají amatérské tenisové turnaje, ale i v blízkém okolí jsou pěkné turnaje, o kterých bych chtěl českolipské občany informovat. Jednota Orel Okrouhlá uspořádala turnaj tenisových deblových dvojic v sobotu 22.září 2018, kterého jsem se přímo zúčastnil se svým náhradním sparingpartnerem Milanem Hahnelem.

Tato jednota má k dispozici krásný areál se čtyřmi kurty s umělým povrchem, malým asfaltovým pláckem na různé sporty, tréninkovou tenisovou zdí a kurtem na beach volejbal. Areál byl vybudován za tři roky od doby vzniku jednoty v roce 2005 a pro tuto obec je opravdovou okrasou (http://www.ouokrouhla.cz/orel). Jednota pořádá, dle mých informací, v sezóně dva až tři turnaje pro místní hráče a jejich kamarády z okolí. Jsou to deblové turnaje a jeden z nich bývá turnaj stoletých (součet věku hráčů musí být více než 100).

Hovořil jsem s jedním ze správců areálu a ten mi sdělil, že o tento typ povrchu se přes sezónu nemusí významně starat, tak jako majitelé antukových dvorců. Na konci sezóny si nechávají udělat údržbu specializovanou firmou, která kurty vyčistí od nečistot a připraví na další sezónu. Umělý povrch má jednu velkou výhodu. Prodlužuje tenisovou sezónu a tenis se dá hrát i při chladném suchém počasí. Jejich nevýhoda jsou vysoké pořizovací náklady. Samotný areál je už používán více jak 10 let a i při šetrném zacházení budou některé kurty potřebovat opravu. O tom členové jednoty vědí a určitě je nenechají zchátrat. Pro menší obce jsou, dle mého názoru, vhodnější kurty s umělým povrchem, protože nejsou náročné na údržbu, ušetří náklady za stálého správce, vodu a neustálé dosypávání antuky jak je tomu u antukových kurtů. 

Zpět k turnaji. Přihlášeno bylo dvanáct dvojic. Jedna dvojice nedorazila, protože jeden její člen onemocněl, tak se turnaj odehrával s počtem jedenácti deblových dvojic. První část turnaje byla ve znamení soubojů ve dvou skupinách na jeden klasický vítězný set. Odehrávání probíhalo velmi svižně, protože areál má čtyři hratelné kurty pro čtyřhru. V průběhu turnaje bylo připraveno dobré občerstvení v podobě domácího sladkého pečiva, párků, ovoce a v průběhu turnaje bylo občerstvení doplněno o grilovaná kuřata. Nealkoholické nápoje byly zdarma. Bar obsluhovala příjemná sympatická paní. Tenisté byli se s tímto zabezpečením určitě spokojeni.

Po skupinách následovali boje ve vyřazovacích pavoucích. Tenisoví pavouci byli dva. Jeden pro hráče první osmičky z obou skupin a druhý pro vyřazené hráče a méně úspěšné ve skupinách. Zápasy byly už ve skupinách velmi vyrovnané. Spousta domácích měla výhodu, že na tomto povrchu hrála celý rok, ale i hosté si dokázali rychle na příjemný rychlejší povrch zvyknout.

Ve finálovém pavouku porazili otec a syn Jeřábkové Penčeva s Dvořákem. Českolipští favorité Štěpán Skrbek s Láďou Müllerem porazili silnou domácí dvojici Petrůva s Illem. Českolipsko-Litvínovská dvojice René Ötwös a Milan Hahnel zdolala šikovné hráče Rumlenu se Švecem. Jeden z poražených si odnesl po utkání zranění lokte, pro které dvojice pokračování v turnaji raději upustila. Poslední utkání čtvrtfinále vyhrála deblová dvojice ze Cvikova a Mařenic Zetocha s Trskem nad Voseckým se Štěpánkem. Semifinále mělo jasné výsledky, ale v jednotlivých utkáních byla tenisová klání vyrovnaná. Skrbek s Müllerem postoupili do finále přes Martina Jeřábka s otcem. Druhá finálová dvojice se rekrutovala ze zápasu Zetochy a Trska s dvojicí Ötwös s Hahnel. Zaslouženě postoupili Zetocha s Trskem. 

V bitvě o třetí místo se zopakoval zápas ze skupiny, kdy Jeřábkovi porazili unavené hráče Ötwöse s Hahnelem, kdy poraženým nepomohl ani slušný levácký servis. Finále vyhráli trochu nečekaně cvikovští Zetocha s Trskem nad Skrbkem s Müllerem. Ceny byly připraveny pro více dvojic, tak si mohli hráči ceny vybírat od vítězů po méně úspěšné.

Pořadí hráčů:
1. Zetocha – Trska 
2. Skrbek – Müller 
3. Jeřábek – Jeřábek 
4. Ötwös – Hahnel 
5. Ille – Petrův 
6. Michálek – Mašek
7. Penčev - Dvořák
8. Vosecký - Štěpánek
9. Rumlena - Švec
10. Kubát - Čapek
11. Janků - Korolus

Výsledky nebyly samozřejmě nejdůležitější. Všichni si dobře zahráli hru, kterou mají tak rádi, pobavili se s přáteli nebo si našli nové kamarády či soupeře a vše probíhalo ve velmi přátelské uvolněné atmosféře. Někteří hráči zůstali trochu déle a podebatovali a popili. Já sám to hodnotím, jako velmi povedený turnaj a rád se zúčastním dalších turnajů, které budou pořádat. Jednota Orel je určitě vzorem příkladného přístupu k amatérskému sportu v obci.

Za TC HORNETS z.s. Česká Lípa
areál na Slovance
René Ötwös
 

Nahoru