Sezona již začala, Nový Bor posiluje

Verze pro tisk |

Stejně jako fotbal a další ostře sledované sporty mají i šachy vyhrazené období pro hráčské transfery. Po skončení všech domácích klubových soutěží družstev se od 1. května každým rokem rozjíždí přestupová mánie, která vrcholí k poslednímu srpnu.

Desetinásobný mistr České republiky Nový Bor odehrál uplynulou sezonu s pouhými šesti domácími hráči na soupisce, což bylo vzhledem k možným absencím zapříčiněných nemocí poměrně riskantní. Citelnou nevýhodou byla také čitelnost sestavy, soupeřům se dostávalo komfortu připravit se na určité hráče. „Před sezonou mě napadaly různé katastrofické scénáře, ale naštěstí se žádný nenaplnil,“ připomíná kapitán novoborského týmu Petr Boleslav. Obhajoba a zisk desátého titulu šampiona České republiky byly o to cennější.

První posilou pro nadcházející sezonu 2018/2019 se stal velmistr Jan Krejčí, aktuálně pátý hráč českého žebříčku. „S Honzou Krejčím jsme se dohodli již koncem srpna loňského roku, že posílí naše řady od příští sezony,“ uvádí Petr Boleslav.

Po herně úspěšném vystoupení na Evropském klubovém poháru, který se loni v říjnu odehrál na jihu Turecka, započali Novoborští uvažovat i o zahraniční posile, která by splňovala vysoká kritéria pro zařazení do týmu pro evropskou ligu mistrů. Po konzultacích s hráči se do užšího hledáčku dostal mladý indický velmistr Santosh Gujrathi Vidit. Ve svých čtyřiadvaceti letech je členem reprezentačního výběru Indie a aktuálně mu patří 29. příčka světového žebříčku.

Nový Bor nepřestává plánovat ani během sezony a i domácí scéna je pod drobnohledem. I když se o přestupu nejmladšího velmistra České republiky dozvídá veřejnost až po odstartování přestupů po 1. květnu, pověstné námluvy započaly již s předstihem. „Nepamatuji si přesný čas, ale bylo to někdy poté, kdy bylo jasné, že Lysá nad Labem B již nemá praktickou šanci na záchranu v extralize a poslední dvě kola budou jenom formalitou,“ uvedl aktuálně osmý hráč českého žebříčku. Thai Dai Van Nguyen, který splnil velmistrovskou normu téměř o rok dříve jak fenomenální David Navara a odsunul ho tak na druhé místo historických tabulek, přestupuje do 1. Novoborského šachového klubu.

Šachová veřejnost si však bude ještě muset chvíli počkat, než český talent oblékne novoborský dres a nastoupí k prvnímu utkání. „Byli jsme již domluveni na přestupu do Unichessu s možností hrát v příští sezóně extraligy na první šachovnici, proto jsem nemohl přijmout velmi zajímavou nabídku od Nového boru, ani dalších klubů. Myslím, že pro mne, jako mladého šachistu, je stále lepší hrát a získávat cenné zkušenosti na předních stolech,“ vysvětluje Van Nguyen a kapitán Nového Boru dodává: „Dohody ctíme. Zcela také podporujeme a kvitujeme hráčovu vizi sbírat zkušenosti proti silným šachistům.“

Mít takového hráče v klubu je však pro management Novoborského šachového klubu velmi podstatné a tak nakonec vedení klubu přišlo s velmi zajímavým návrhem na přestup, při kterém umožní Van Nguyenovi extraligové hostování v Unichessu. „Toto řešení mi umožňuje se účastnit rozvojových programů jednoho z nejlepších klubů v Evropě a zároveň hrát na první desce za Unichess,“ vyjdřuje spokojenost český hráč: „O síle, profesionalitě a úspěších Nového Boru není třeba víc mluvit. Být členem takového klubu pro mne znamená hodně a moc se těším na to, že díky tomu mohu trénovat se silnými velmistry a hrát silné turnaje, které plánuje klub organizovat v budoucnosti." 

A jaké jsou další šachové plány na následující sezonu? „Zatím máme potvrzené Czech Open v Pardubicích, ME mládeže v Rize a Chorvatskou ligu. Ostatní turnaje stále řešíme a chceme si je vyjasnit do konce prázdnin, abychom mohli předběžně informovat školu o mém šachovém programu na celý semestr,“ uzavírá Van Nguyen.

V letní přestávce nastává tradičně čas individuálních turnajů, ve kterých uvidíme řadu hráčů Nového Boru. Z těch nejprestižnějších můžeme vybrat šachový festival v Bielu, které se účastní David Navara nebo tradiční dortmundský Sparkassen kde se představí Radoslaw Wojtaszek. Úvod podzimu vyplní reprezentační šachová olympiáda v Batumi, z které se řada novoborských hráčů přesune do Řecka, kde budou pod hlavičkou AVE Nový Bor usilovat o nejvyšší mety v rámci klubové Evropy.
    

alt
alt
alt
Nahoru