LASVIT v Miláně experimentoval se sklem a světlem

Verze pro tisk |

Návštěvníky výstaviště Fiera Rho v Miláně čekalo „osvícení“ v podobě expozice Teorie světla nachystané společností LASVIT. Česká designová a sklářská společnost koncipovala stánek v duchu objevování světla ve stínu. Pod obřími zlatými stínítky byly schované čtyři unikátní světlené instalace představující čtyři klíčové aspekty formující světlo - odraz, spektrum, příroda a vnímání samo o sobě. V menších stínítkách pak byly ukryté novinky designových svítidel vyráběných v kolekcích.

„Misí LASVITu je inspirovat krásou skla svět a každý ročník Salone del Mobile je dalším krokem na této naší cestě. Jsme milovníci světla, ostatně i název společnosti je spojením slov LÁska a SVIT. Letos jsme tak chtěli ukázat, kolik různých podob sklo a světlo mají a přiblížit jejich krásu,“ vysvětlil zakladatel a prezident společnosti Leon Jakimič.

Přední asijský magazín se zaměřením na design, interiéry a architekturu Design Anthology nadchla Teorie světla natolik, že ji doporučil jako jednu z nejzajímavějších prezentací na Salone del Mobile. Každou ze světelných instalací stvořil jiný designér a každá byla jedinečná, přesto všechny spojovala krása řemeslně zpracovaného českého skla a variabilita, díky které lze všechny umístit do jakéhokoliv prostoru. 

Krása českého skla se dočkala ocenění
Bodovala instalace Traces od dvojice designérek Kataríny Kudějové Fulínové a Kateřiny Handlové, kterou zase zařadil americký magazín Azure mezi pět svítidel, která zachycují až magické efekty skla. 

Kromě Traces, představil LASVIT ještě experiment s barevným spektrem ztělesněný v instalaci s názvem De-Lux-Ity od Wandy Valihrachové, experiment s odrazem světla nazvaný Aura od Márii Čulenové a experiment s přírodou zachycený v instalaci Liana od uměleckého ředitele společnosti Maxima Velčovského. 

Nedařilo se přitom jen na stánku. Své fanoušky si LASVIT našel i na sociálních sítích. Prestižní americký magazín Interior Design zaujaly sociální sítě české společnosti natolik, že je přidal do svého výběru nejlepších příspěvků ze Salone del Mobile. 

Malé experimenty s velkým dosahem
Kromě na míru dělaných světelných instalací, představil LASVIT i novinky v kolekcích designových svítidel. Novinka Crystal Rock Raw od Arika Levyho zase zaujala italský magazín Domus, který ji přiřadil do své selekce nejlepších 15 svítidel letošního roku. 

Americké vydání časopisu Forbes zaujala spolupráce LASVITu s duem Yabu Pushelberg. Na míru vyrobené svítidlo Cipher, kde jsou jednotlivé komponenty propojené do hvězdic, zařadil Forbes mezi TOP 10 prezentací, které by návštěvníkům veletrhu neměly uniknout. 

Svou premiéru měla ještě střední velikost M lustru Neverending Glory od Jana Plecháče a Henryho Wielguse a lustr Glacier od věhlasného maerického architekta Williama Pedersena.
 

alt
alt
alt
Nahoru