Sklářské sympozium s Kašpárkem v rohlíku či bratry Ebeny

Verze pro tisk |

První čtyři dny v měsíci budeme moci trávit v Novém Boru a okolí na již dvanáctém ročníku Mezinárodního sklářského sympozia (IGS), tedy festivalu pro všechny milovníky skla a umění.

Pro sympozium je samozřejmě stěžejní sklářská tvorba. I letošní rok tak otevřou dveře veřejnosti sklárny Ajeto, AveClara, Crystalex, Egermann, Jiří Pačinek, Kolektiv, Sklárna Slavia, TGK, VOŠ a SŠ sklářská a také Preciosa Kamenický Šenov, které také po čtyři dny vytvoří pracovní zázemí pro sedm desítek účastníků sympozia. Nový Bor se tak opět stane místem setkání domácích a zahraničních sklářských umělců, výtvarníků a designerů, jejichž práce bude pro celý svět signálem, že Nový Bor je místem, kde sklářská výroba a umění jsou stále živým, vůdčím a originálním fenoménem. Vedle předních sklářských umělců se představí i místní špičkoví foukači, brusiči, rytci, malíři a formaři, zkrátka všichni, bez nichž by sklářské řemeslo nebylo tím, čím je.

Mezi jednotlivými pořadatelskými subjekty mimo hranice města Nový Bor bude zajištěna kyvadlová doprava mikrobusy, dopravu v katastru města pak bude zajišťovat výletní vláček. Nezastupitelnou úlohu mezi pořadatelskými subjekty má i v letošním roce Sklářské muzeum Nový Bor, v jehož prostorách bude instalována výstava artefaktů vzniklých v rámci sympozia. Pokud budete chtít spatřit exponáty ze sbírky minulých ročníků IGS, pak navštivte nově rozšířené Ajeto Art Glass Museum.

V rámci doprovodného programu je potřeba se zaměřit na odpolední hodiny a především na celý sobotní den, neboť bude nabídnuta zábava pro všechny věkové kategorie. Malé i velké jistě potěší celodenní program Kašpárka v rohlíku, kapela Už jsme doma oslaví jejich třicetileté působení, pánská taneční skupina Rasputin pak jistě potěší oko nejedné návštěvnice. Na náměstí se v sobotu opět rozhoří sklářské pece, sklářské firmy se zde budou prezentovat prodejem svých výrobků, ze sklářské poštovny bude možno odeslat speciální pohlednici a pochopitelně nebude chybět ani občerstvení. Pro milovníky vycházek jsou pak připraveny komentované prohlídky novoborské naučné stezky Po stopách sklářského řemesla, pro individuální zájemce i formou audio stezky. K programu pro návštěvníky přispějí i partneři IGS – Český varhanní festival a MHF Lípa Musica. V rámci Českého varhanního festivalu bude příležitost pro duchovní rozjímání v kostele Nanebevzetí Panny Marie v pátek odpoledne, nedělní podvečer pak prostory městského divadla budou patřit bratrům Ebenům. Proto neváhejte a přijďte se podívat, jaký poklad má náš kraj ve sklářském Novoborsku. Nudit se rozhodně nebudete. 

Nahoru