Podoba rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru

Verze pro tisk |

Vážení spoluobčané, přijměte naše pozvání na komentovanou procházku a zapojte se do debaty o budoucí podobě náměstí Míru v Novém Boru, jejíž závěry budou předány zástupcům města.

ARCHITEKTONICKÁ A URBANISTICKÁ PROCHÁZKA
NEDĚLE 20. 3. 2016 – 14:30
místo setkání na náměstí Míru před budovou městského úřadu

Rekonstrukce náměstí nemůže proběhnout bez většího zapojení místních občanů, kteří se na náměstí denně pohybují a tento významný veřejný prostor v centru města pravidelně využívají. Projděte se spolu s architekty po náměstí a pomozte zhodnotit současný stav veřejných prostranství.
Prohlédněte si přímo na místě problémy a závady celého prostoru a seznamte se s možnostmi jejich řešení.

VEŘEJNÁ DISKUZE
NEDĚLE 20. 3. 2016 – 16:00
restaurant Grandhotel Pražák, Dvořákova 525, Nový Bor

Přijďte spolu s urbanisty diskutovat o stavu náměstí Míru a především o vizích na jeho budoucí podobu. Seznamte se s aktuálním návrhem na jeho rekonstrukci i s problémy, které může vyvolat. Zapojte se do diskuze a řekněte nám, co se Vám na současném stavu náměstí a jeho okolí líbí nebo nelíbí, co Vám na náměstí chybí a co byste v budoucnosti nejvíce ocenili.
Zajímá nás, jakou funkci, náplň a možnosti využití by podle Vás mělo centrum našeho města mít.

alt
Nahoru

Komentáře

Re: Podoba rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru

Náměstí by mělo žít. Život je tam kam chodí lidé. Lidé chodí do domů tvořících náměstí. Kolem nich by měly být širokánské pomalé chodníky. Nemá smysl vést úzké chodníky někam, kde nic není a tam rozmístit lavičky a kašnu. Život je v domech, život je kolem zaparkovaných aut, kterými lidé přijíždějí, aby navštívili domy na náměstí. Před radnici nepatří louka, před radnicí mají stát auta a lidé ohromeni architekturou nejdůležitější budovy ve městě. Ukažme domy, vyzdvihněme domy a přiveďme k domům chodce a jejich auta. To úplně stačí. Jestli bude dlažba taková nebo maková je už jedno, klidně bych nechal tu co tam je, má zajímavý příběh.

Nahoru

Re: Podoba rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru

Dobrý den,

přijďte své názory představit na veřejnou diskuzi, rádi Vás uvidíme.

Nahoru

Re: Podoba rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru

Já si myslím, že dostat pohyb a život na borské náměstí je nemožné. Z tohoto důvodu : na náměstí nejsou žádné obchody a navíc ani v ulicích, které z náměstí vedou (Kalinova, Sloupská ) nejsou. Takže pěšáci kteří přes náměstí jdou, tím směrem tam náhodou jen bydlí a asi nemají auto. Jako místo k promenádě to v žádném případě nevidím a dívat se z lavičky na náměstí na projíždějící auta, přitom dýchat výfukové plyny to už je úplně nesmysl. Zachoval bych stávající funkce, protože jsou léty ověřené a fungují a nevymýšlel bych zbytečné skopičiny jako autor studie. Pár laviček jen před školu, co nejdál od projíždějících aut. Bohatě by stačilo vyměnit inženýrské sítě a náměstí vyrovnat a předláždit , parkoviště zachovat, aby se ještě víc neucpávaly přilehlé ulice. Na rozdíl od Born in Bor N. si myslím, že v domech lemujících centrální náměsti žádný život moc není. Co tam máme ? školu,tam je živo ráno a pak když končí vyučování, potom muzeum
- tam bývá pár návštěvníků, dál zvláštní škola a pak rohovej barák po doktoru Mayovi a v něm restaurace-taková jako zapomenutá a pár kanceláří. Přes roh je galerie , to je komorní záležitost no a pak barák, co byl dřív prodejnou Crystalexu. Tam jsou teď nějaké lékařské ordinace , ale chodí se tam zezadu.
Takové náměstí těžko oživit, co tam ?

Nahoru

Re: Podoba rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru

Kudy kam a kolik lidí se na náměstí pohybuje opět ukazuje on-line kamera , která byla nějaký čas mimo provoz. Stačí se na to občas podívat a máte živý obraz reálné situace v kteroukoliv denní hodinu. Nejživější jsou tam auta kroužící kolem kruháče .

Nahoru

Re: Podoba rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru

Zdravím pane Křižan, na veřejnou diskuzi nedorazím, vyhovuje mi anonymita. Pan Zahradník má pravdu, že v domech na náměstí je toho pro veřejnost méně, než bychom si přáli. Přesto většina budov na náměstí nějakou veřejnou funkci má a má i své chodce a motoristy, které je potřeba k budovám pustit. Dokonce i ke škole jezdí rodiče odpoledne s dětmi na kroužky. I do kostela jezdí lidé v neděli na mše. Co se týče zvláštní školy, přijde mi obzvláště chybné a nebezpečné, že děti mají jen metr od hlavního vchodu silnici..Také návštěvníci muzea by si zasloužili širší chodník před vchodem, zejména když se zde koná nějaká akce. Široký chodník přímo vybízí k zahrádkám před restauracemi nebo k chodníkovým prodejům před prodejnami. To vše by přišlo samo s širokým chodníkem.

Nahoru

Re: Podoba rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru

Mám obavy, že ani hodně široký chodník by život na náměstí nepřinesl. Restaurace je tam v rohu jedna a malou zahrádku má. Chodníkové prodejce nebo Vietnamce vystrkující zboží z krámu na chodník neměl sakra rád jeden bývalý zastupitel , takže k tomu je myslím vyhláška, která to v Boru zakazuje.
Znovu bych připomenul, že přes náměstí lidé jenom rychle přejdou, protože tam prakticky nic není.Podívejte se na to on-line kamerou. Kdo prochází centrem města, projde Zahradní (Purkyňovou) ulicí nebo kolem Pekárny a prodejny Jakuba a pokračuje spodem kolem lužických domků a kolem pošty ulicí TGM .Tam všude je možné si něco koupit anebo jen prohlédnout. Na náměstí není nic , nic , nic .Šikovné pro zaparkování, když si jedete něco do centra vyřídit -atˇuž na úřad nebo třeba na poštu.

Nahoru

Re: Podoba rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru

Voda teče rychleji v úzkém korytě, protože se nemá kde zastavit a chodci jdou rychleji po úzkém chodníku, protože se nemají kde zastavit. Chceme chodce na náměstí zdržet anebo je chceme náměstím prohnat? Chceme vůbec na náměstí chodce? Myslím že ano. Pak bychom jim měli dát pořádné chodníky a ne metr široké pěšinky.

Nahoru

Re: Podoba rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru

Nerad bych se s vámi přel, ale neumím si představit, že by přes borské náměstí zbůhdarma korzovali chodci, třebaže po širokém chodníku. To by tam jako jenom lelkovali , nebo co si myslíte,že by tam měli dělat a jak je chcete zdržet ? Široký chodník to nespasí. Ty pěší trasy jsou tam jenom dvě - jedna kolem boční stěny městského úřadu a pak do Kalinovky a ta druhá začíná taky u té stěny a vede diagonálně ke kostelu a Sloupské. Pokud se někdo potuluje jinde , tak jde "od nebo k " zaparkovanému autu. Vy tam vidíte něco jiného ?

Nahoru

Re: Podoba rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru

Jistě vidím, je zde chodník kolem Lužických domků, mohl být klidně dvakrát širší, lidé chodí vozovkou. Je zde chodník kolem pošty, také mohl být dvakrát širší, před vstupem z Pošty se srážejí lidé co jen procházejí s lidmi, co jdou z pošty. Pak je zde uzoučký chodník kolem Egermannových domků, zvláštní školy a muzea, ten je podceněný na první pohled. Zajímají mne chodníky kolem budov, protože do budov lidé chodí. Chodník přes náměstí bych nedělal vůbec, to jsme se špatně pochopili. Chodníky přes náměstí nebývají zvykem. Ještě bych zmínil, že je škoda, že chybí chodník kolem Redlichovy cukrárny a není žádný dokonce ani u stěny radnice. Od přechodu u pekárny se chodí na náměstí vozovkou.

Nahoru

Re: Podoba rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru

Jistě, dávám vám za pravdu, leckde na náměstí chodník chybí nebo je úzký,. To jsme se ale dostali někam jinam, protože teď je aktuálně v plánu jen rekonstrukce , podoba a využití centrální plochy náměstí.
Ta místa, která zmiňujete se dělala v předešlých etapách ( l. a ll. etapa ) dokonce i kolem pošty se něco kutalo. Je možné, že tam nelze ukrojit z vozovky a tak to rozměrově zůstalo stejné. Jenom pro informaci: rekonstruovaný nebo nově vybudovaný chodník musí mít podle normy š 150 cm, zkuste schválně z těch nových nebo opravených najít, které jsou uzší. Na ty by pak měla být povolená vyjímka. Nově se nám právě před Lužickými domky objevil chodník zároveň s úrovní vozovky a bez obrubníku, vyznačený jen dlažbou - to teď taková móda , bezpečnost chodců jde stranou , ale je to hezký, ne ? Tak asi tak :-)

Nahoru

Re: Podoba rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru

Rozumím, ale neomezuji se ve svých příspěvcích jen na plánovanou III.etapu.

Nahoru