Nový Bor ušetří 10 milionů za plyn, zlevní i teplo pro domácnost

Verze pro tisk |

O 5 milionů korun ročně zaplatí méně v příštích dvou letech město Nový Bor za dodávky zemního plynu. Společným nákupem komodity pro městský úřad, jeho příspěvkové organizace a obchodní společnosti se povedlo v elektronické aukci srazit cenu za 1MWh ze současných 700 korun na 483 korun. Díky tomu může ušetřit za teplo i zhruba polovina domácností ve městě, které zásobuje městská společnost Teplo Nový Bor, s. r. o.

„V současnosti platíme za odběr zemního plynu 19 milionů korun ročně. V roce 2017 a 2018 to bude díky nové ceně, kterou se povedlo meziročně snížit o 5 milionů, rozdíl téměř 10 milionů korun,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák s tím, že nákupem prostřednictvím elektronické aukce město ušetřilo i při samotné administraci veřejné zakázky. „A to vše při zachování transparentnosti celého procesu,“ podotýká Jaromír Dvořák. 

Podle něj se do výrazné úspory promítla jak nízká cena zemního plynu na trhu, tak i to že město vystupovalo jako centrální zadavatel. „Vedle úřadu jsme nakupovali rovněž pro naše organizace, které by samy neměly šanci dosáhnout na tak výhodnou cenu,“ zdůrazňuje Jaromír Dvořák. 

Jak upřesňuje vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Jeništa, město v elektronické aukci nakupovalo téměř 45 tisíc MWh pro 44 odběrných míst. „Do společného nákupu jsme soustředili všechna naše školská zařízení, základní uměleckou školu, DDM Smetanku, muzeum a naše městské obchodní společnosti Kulturu a Teplo Nový Bor,“ doplňuje Miroslav Jeništa.

Výsledek elektronické aukce sníží cenu tepla pro zhruba polovinu místních domácností, které zásobuje městská společnost Teplo Nový Bor. Podle jejího ředitele Miroslava Javůrka by mohli jít dolů přibližně o 80 korun za gigajoul. „Když zůstanou všechny stávající složky plynu na současné úrovni, mohli bychom zlevnit z nynějších 632 korun na zhruba 550 korun za gigajoul,“ říká Miroslav Javůrek a upozorňuje, že jde o předběžný odhad. 

Postavení dodavatele zemního plynu obhájila společnost Lumius, spol. s r.o. s nejnižší nabídnutou cenou 483 korun za MWh. Smlouvu musí ještě schválit zastupitelé města. Aktuálně běží veřejná zakázka na sdružený nákup elektrické energie pro město a jeho organizace v předpokládané hodnotě 3,4 milionů korun. I v ní bude Nový Bor usilovat v elektronické aukci o co nejvýhodnější cenu.
 

Nahoru