Nový Bor má schválený rozpočet. Bude výrazně investovat

Verze pro tisk |

Rekonstrukce náměstí Míru, stavba parkoviště, zahájení revitalizace sídliště Husova – Jiráskova nebo opravy komunikací. Dvanáctitisícový Nový Bor v roce 2017 oproti minulým letům výrazně zvýší investice. Vyplývá to z rozpočtu, který zastupitelé ve středu 14. prosince schválili.

Radnice v Novém Boru bude příští rok hospodařit s příjmy 198,4 miliony korun a výdaji 220,6 milionů korun. Záporné saldo 22,8 milionů korun je způsobené naplánovanou rekonstrukcí náměstí Míru a s tím související výstavbou nového parkoviště na křižovatce ulic T. G. M. a Wolkerovy, které má nahradit úbytek parkovacích míst na náměstí.

„Na předchozí etapy obnovy historického středu města, jako byl parčík na náměstí, rekonstrukce Kalinovy ulice nebo lokality před tzv. Lužickými domky, jsme zvládli našetřit z vlastního rozpočtu. Nyní je ale investice vysoká, proto deficit pokryjeme úvěrem, jehož konečná výše se bude odvíjet od celkové plánované ceny díla,“ vysvětluje místostarostka Nového Boru Stanislava Silná, která má v gesci finance. 

Ta připomíná, že se schodkovým rozpočtem město hospodařilo i v minulých letech, letos měl rozpočet schodek přes 8,6 milionů korun, v roce 2015 7,5 milionů korun, v roce 2014 9,5 milionů korun a v roce 2013 dokonce 12 milionů korun. „Přesto všechny tyto rozpočty skončily přebytkem," zdůrazňuje Stanislava Silná s tím, že běžné výdaje města jsou zajištěné. „V provozním rozpočtu jsme v plusu téměř 15,5 milionů korun. Přebytek využijeme na pokrytí dalších investic,“ upřesňuje Stanislava Silná. 

Rozpočet tak počítá mimo jiné s dostavbou kanalizace v Janově a smuteční síně na Lesním hřbitově. „Navýšila se částka na opravy místních komunikací, s pomocí dotace bychom chtěli zahájit I. etapu revitalizace sídliště Husova – Jiráskova, plánujeme vybudovat vrt v areálu hasičské zbrojnice jako zdroj vody pro potřeby jednotky dobrovolných hasičů,“ doplňuje další investice starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. 

Zkrátka nepřijdou ani sportovní oddíly, nejrůznější zájmové spolky a kluby, pořadatelé kulturních akcí.
„I příští rok podpoříme prostřednictvím grantů žadatele v oblasti sportu, cestovního ruchu, památek, kultury, navýšili jsme částku pro sociální oblast. Na jejich podporu jsme vyčlenili přes 5,7 milionů korun,“ dodává Jaromír Dvořák. 

Nahoru

Komentáře

Re: Nový Bor má schválený rozpočet. Bude výrazně investovat

Vedení města je tradičně velmi opatrné pokud jde o přijímání úvěrů. Shodli jsme se na tom, že za současné historicky nejnižší úrokové míry, jež se blíží nule, nebude předpokládaný investiční úvěr cca 23 mil. Kč nepřiměřenou zátěží do budoucna.

Nahoru