Nový Bor adoptuje hrob významného rodáka básníka J. J. Kaliny

Verze pro tisk |

O místo posledního odpočinku básníka a bohéma Josefa Jaroslava Kaliny na pražských Olšanských hřbitovech, který je jedním z nejvýznamnějších rodáků Nového Boru, se v příštích deseti letech postará město. Radní schválili adopci jeho hrobu a uzavření smlouvy se Správou pražských hřbitovů v rámci projektu Adopce hrobů českých velikánů. Ten pomáhá řešit dlouhodobě neudržované hroby formou adopce, aby zabránil jejich zániku.

„Hrob J. J. Kaliny je ve špatném stavu a nám to není lhostejné. Jde o morální závazek a povinnost k významné osobnosti, která je spjatá s naším městem,“ vysvětluje místostarostka Nového Boru Stanislava Silná.

Po uzavření smlouvy město uhradí nájem na deset let dopředu ve výši necelých 7,5 tisíc korun. Současně s tím se zaváže pečovat o náhrobek a jeho nejbližší okolí. „Je třeba srovnat obelisk, odborně ho vyčistit a obnovit nápis,“ upřesňuje Stanislava Silná s tím, že náklady nepřesáhnou 25 tisíc korun.

Nový Bor si letos připomíná výročí 200 let od narození J. J. Kaliny. Básník s Kristovou tváří a generační druh K. H. Máchy se narodil 5. listopadu 1816 v Haidě, dnešním Novém Boru, jako nejstarší syn v rodině cestmistra. „I když pocházel ze silně germanizovaného prostředí, našel si cestu ke slovanským jazykům a svou poezií psanou v češtině vyjadřoval vlastenecké cítění. Své všestranné nadání prokazoval vedle literární činnosti i prací v oblasti filologie, literární kritiky, filosofie a v dalších vědních oborech. Překládal z angličtiny, němčiny i polštiny a vyučoval cizí jazyky,“ přibližuje vedoucí odboru školství, kultury a sportu Alena Forgáčová. 

J. J. Kalina v pouhých třiceti letech podlehl tuberkulóze. Jeho pohřeb v Praze byl považován za jeden z prvních projevů předrevoluční situace roku 1848. Průvodu na hřbitov se zúčastnilo na 3 000 lidí. V Novém Boru na jeho památku odkazuje rodný dům s pamětní deskou v Kalinově ulici. 

alt
alt
alt
Nahoru

Komentáře

Re: Nový Bor adoptuje hrob významného rodáka básníka J. J. ...

Záslužný počin, bylo by dobré sdělit, kdo to, po 200 letech, navrhl. Výraz město, je výraz anonymní.
Bez ironie, dobrý, záslužný skutek.

Nahoru