Belgický ovčák Ares je novou posilou strážníků v Novém Boru

Verze pro tisk |

Osmnáctiměsíční belgický ovčák Ares Mapet je novou posilou městských strážníků v Novém Boru. Se strážníkem Miloslavem Lebruškou, jenž je v historii městské policie prvním psovodem, začne dohlížet na pořádek v ulicích města od ledna příštího roku. Vyjíždět budou také do spádových částí – Arnultovic, Pihelu, Bukovan, Chomoutů a Janova.

Podle velitele městské policie Jiřího Zemance čekají „smíšenou“ hlídku zejména noční služby. „Je to doba, kdy dochází nejčastěji k narušování pořádku od výtržností po krádeže. Kontrolovat tak budou i zahrádkářské kolonie a chatové oblasti, které jsou v našem katastru a jsou častým terčem zlodějů,“ říká Jiří Zemanec. 

Usilovat o zřízení místa psovoda začala novoborská městská policie před řadou měsíců. „Šlo o poměrně dlouhou cestu. Potřebovali jsme nejprve zkušeného strážníka, který bude mít navrch dobrý vztah k psům i k jejich chovu. Měli jsme štěstí, že jsme nemuseli nikoho hledat, protože se nám nabídl Miloslav Lebruška,“ vysvětluje Jiří Zemanec. 

Nejvíce času tak zabralo najít vhodného adepta na služebního psa. „Objezdil jsem půlku republiky, než jsem Arese našel v Ostravě. Jako jediný ze všech štěňat nekňučel, když jsme ho vzali od ostatních, nebál se ani zavřený v tmavé místnosti,“ popisuje Miloslav Lebruška první test, kterým musel Ares projít. 

Ten nejdůležitější, speciální výcvik, jenž je nutný před nástupem do služby, už mají oba také za sebou. „Ares obstál na výbornou. Trénovali jsme například napadení psovoda a s tím neměl nejmenší problém. Po figurantovi šel velmi rychle. Komisař jej ohodnotil jako nekompromisního,“ říká Miroslav Lebruška. Důležitou součástí byl nácvik obrany a poslušnosti, vyhledávání pachatele v objektu nebo terénu a jeho označení tzv. vyštěkáváním. Vedle toho umí Ares zachovat klid při střelbě, zvládne zákrok v místnosti na kluzké podlaze, ale i při hospodské rvačce na poměrně malém prostoru plného opilých lidí. 

Finanční náklady spojené s pořízením služebního psa vyjdou městskou policii na zhruba 25 tisíc korun ročně. „Považujeme to za velmi účelnou investici, která zvýší efektivitu hlídkové služby,“ vysvětluje Jiří Zemanec. S ním souhlasí i starosta Jaromír Dvořák, který ze zákona řídí městskou policii. „Pocit bezpečí našich obyvatel je jednou z našich priorit. A služební pes v ulicích města je jedním z kroků k jejich naplnění,“ dodává Jaromír Dvořák.  

alt
Nahoru