Se začátkem prázdnin Nový Bor zpoplatní parkování v centru města

Verze pro tisk |

Město Nový Bor zpoplatní od neděle 1. července 2018 parkovací stání v centru města. Řidiči budou nově platit za parkování na náměstí Míru a v úseku mezi městským úřadem a restaurací La Plaza. Zároveň s tím začne v Krátké ulici platit systém parkovacích kotoučů. Novou parkovací koncepci, jejíž součástí je zavedení placené zóny a kterou si vyžádalo dokončení rekonstrukce nám. Míru, schválili zastupitelé města loni v prosinci.

Na náměstí Míru jsme již nainstalovali tři parkovací automaty. Řidiči je najdou před základní školou, u autobusové zastávky a u restaurace La Plaza. Platit v nich bude možné hotově nebo bankovní kartou,“ upřesňuje vedoucí odboru správy majetky na novoborském městském úřadu Jitka Capouchová.

První půlhodina parkování bude zdarma, poté řidiči zaplatí 20 korun za hodinu, přičemž se cena bude účtovat po minutách. Stání budou zpoplatněná ve všední den od 8:00 do 17:00 hod., v sobotu od 8:00 do 12:00 hodin. V neděli a ve svátek bude parkování zdarma

Na náměstí je nově pět stání, která jsou určená pouze pro nástup a výstup přepravovaných osob, parkovat na nich lze jen na nezbytně nutnou dobu. Další dvě taková stání jsou nově v Kalinově ulici u školní jídelny při ZŠ nám. Míru. Tato místa, označená dopravní značkou K+R (z anglického Kiss and Ride, česky Polib a jeď), mají zajistit plynulost dopravy při přívozu a odvozu dětí do a ze základní školy. „Apelujeme na všechny řidiče, aby značku respektovali. Zároveň žádáme, aby neparkovali na vodících lištách pro zrakově postižené spoluobčany, jak se s tím nyní setkáváme. Tyto perforované dlaždice vedou od autobusové zastávky k základní škole a směrem ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie,“ zdůrazňuje Jitka Capouchová. 

Pro parkování v Krátké ulici, která je z boku městského úřadu, bude nově platit systém s parkovacím kotoučem. Protože jde o stání, která nejčastěji využívají lidé pro návštěvy blízkých lékařských ordinací, bude tu možné parkovat dvě hodiny. 

Úpravu parkování si vyžádalo snížení kapacity parkovacích stání po loňské rekonstrukci náměstí Míru. „Náměstí už není velké záchytné parkoviště jako před rekonstrukcí. Zpoplatnění přispěje k flexibilnějšímu využití parkovacích ploch tak, aby si občané města i jeho návštěvníci mohli vyřídit své záležitosti na úřadech a u lékařů, nakoupit si,“ vysvětluje starosta Jaromír Dvořák s tím, že se zastupitelé rozhodovali na základě podnětů občanů a po projednání ve výboru pro dopravu a životní prostředí. 

Zastupitelé částečně omezili parkování v centru již před třemi lety zavedením parkovacích kotoučů. Ty platí pro ulici Liberecká od křižovatky s ulicí Bedřicha Egermanna k budově České pošty obousměrně a v ulici T. G. Masaryka směrem na Českou Lípu ke křižovatce s ulicí V Parku po pravé straně. Stejně tak od křižovatky s ulicí Boženy Němcové směrem do centra města po levé straně. Na těchto místech je možné parkovat 60 minut v pracovní dny od 8:00 do 17:00 hodin. Všude jinde je parkování bez omezení.
 

Nahoru

Komentáře

Re: Se začátkem prázdnin Nový Bor zpoplatní parkování v ...

Až bude na námku rodičák, mohl by třeba školník nebo měšťák každých 30 minut rodičům na autech měnit lístky, aby nemuseli platit za parkování?

Nahoru

Re: Se začátkem prázdnin Nový Bor zpoplatní parkování v ...

Na tomtéž místě nelze stát bezplatně déle než 30 minut. Pokud kamera odhalí, že došlo k výměně lístku, aniž by auto přeparkovalo jinam, může být uložena pokuta.

Nahoru

Re: Se začátkem prázdnin NB zpoplatní parkování v centru

Možná by mohli přijít pěšky...

Nahoru