Nový Bor je Historickým městem Libereckého kraje roku 2017

Verze pro tisk |

Historickým městem Libereckého kraje roku 2017 se stal poprvé Nový Bor. Titul v soutěži, v níž odborníci hodnotí především péči o kulturní památky v městských památkových zónách a rezervacích, vynesla sklářskému městu úspěšná obnova centra města, na které pracovalo několik posledních let. S oceněním je spojená odměna 100.000 korun a postup do celostátního kola, které se odehraje v dubnu na Pražském hradě.

„Máme ohromnou radost a zároveň pocit satisfakce za roky, které jsme věnovali revitalizaci centra města. Je to ale i velká motivace do další práce na záchraně památek a cenných staveb, které ve městě máme,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Získanou odměnu město vloží do dotačního programu na obnovu nemovitostí, které leží v památkové zóně, ale nemají statut památky a jejich vlastníci proto nedosáhnou na dotace ministerstva kultury. „Jsme jedním z mála měst, které takto pomáhá soukromým vlastníkům. Věřím, že je v jejich činnosti navýšením dotačního programu ještě více podpoříme,“ vysvětluje Jaromír Dvořák.

Soutěž Historické město roku vyhlašuje od roku 1994 Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národním památkovým ústavem. Podle ředitele krajského Národního památkového ústavu Miloše Krčmáře ocenila odborná komise u Nového Boru dlouholetou koncepční práci v městské památkové zóně. „Jsou tu zdařilé obnovy komunikací a povrchů v centru města, korunované poslední etapou obnovy náměstí, navíc hrazené nikoliv z dotací, ale z úvěru. I přesto že se musí potýkat s narušením památkové zóny necitlivou panelovou výstavbou, se jedná o mimořádně hodnotné historické město, ve kterém dochází ke vzorovým obnovám řady objektů,“ zhodnotil Miloš Krčmář.

Město Nový Bor se soutěže účastnilo po třetí. Za rok 2015 získalo třetí místo, za rok 2016 postoupilo na stříbrnou příčku a nyní dosáhlo na vítězný titul.
 

Nahoru