Hned dvě akce v muzejní galerii

Verze pro tisk |

V pátek 1. 11. proběhnou v galerii českolipského muzea hned dvě akce - dernisáž fotografií Tomáše Petra a vernisáž nové výstavy v Galerii Jídelna.

Kumbhméla – největší pouť světa

Autor Tomáš Petr je cestovatel a bývalý reportér časopisů Koktejl a 21. století. Pochází z Ústí nad Labem. Vystudoval nejprve sklářskou školu v Kamenickém Šenově a později Fotografickou školu v Praze.

Výstava, která probíhá již od 15. září, zavede vnímavého návštěvníka do míst vzdálené Indie, na posvátné místo soutoku řek Gangy, Jamuny a Sarasvatí. Hinduisté se zde jednou za dvanáct let schází k největšímu náboženskému srocení světa. Celých 42 dní do těchto míst přichází miliony obyčejných poutníků, svatých mužů, ale také pár tisíc bílých zbloudilců, aby se očistili od svých hříchů.

Zveme k nevšednímu zážitku, možnosti ponořit se do duchem nesmrtelnosti prostoupených vod Indie v poklidných prostorech bývalého augustiniánského kláštera produchovnělých křesťanskou mystikou. Výstava i beseda s autorem se může pro mnohé cestovatele stát velmi zajímavou pozvánkou do daleké země.
V pátek 1. 11. se můžete od 17.00 s autorem setkat osobně během dernisáže této výstavy spojené s besedou a promítáním diapozitivů z návštěvy Indie, výstava bude přístupná veřejnosti do neděle 3. listopadu 2013.

3 x jedna / 3 názory jedné generace

Poslední výstavou letošního roku v Galerii Jídelna v českolipském muzeu je výstava tří výtvarnic, původně sklářek, které se tímto po letech navracejí do našeho regionu. Výstava nese název 3 x jedna / 3 názory jedné generace.

Poprvé se Alena, Jana a Eliška potkaly na studiích na SUPŠS v Kamenickém Šenově a pak opět na VŠUP v Praze. Alena Matějka s Janou Voldřichovou navštěvovaly ateliér skla profesora Kopeckého a Eliška Pokorná ateliér malby profesora Nešlehy.
Pojítkem všech tří autorek je (kromě mnohaletého přátelství) ve svém základu pochopené a zvládnuté řemeslo a vztah k tradici a historii, ze které autorky čerpají, inspirují se jí a ve své práci ji dál přetavují.

Alena Matějka (1966)
se zabývá sochařskou tvorbou a instalacemi. Pracuje ve svém studiu v Betlémě, kde taví sochy ze skla, ve Švédsku, kde vytváří sochy ze žuly a v Itálii, kde pracuje s mramorem, onyxem a alabastrem.

Eliška Pokorná (1970)
již od r. 1990 zakotvila v Praze, kde současně žije a pracuje.
Kromě vlastní tvorby, která je orientována na plošnou tvorbu, jako je malba, kresba a grafika, se nevyhýbá, byť okrajově, i plastice a již několik let se věnuje pedagogické činnosti na Vyšší odborné škole oděvního návrhářství a SPŠ oděvní v pražských Holešovicích.

Jana Voldřichová (1969)
žije a pracuje v Korycanech u Prahy.
Jakýmkoliv materiálem a jakoukoliv technikou se snaží uchopit myšlenku. Janina tvorba je hraní, bloudění, hledání, snění...

Výstava bude zahájena 1. 11. 2013 v 18.00. Úvodní slovo pronese Mgr. Martina Matoušková, taktéž absolventka kamenickošenovské sklářské školy, a o hudební doprovod se postará kapela 5kg

Akce jsou nenápadně propojeny tím, že všichni zúčastnění autoři jsou absolventy Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově.

Občerstvení během celého večera zajistí českolipská vegetariánská jídelna Šambhala a TAO čajovna.

alt
alt
alt
Nahoru