Nové knihy o českolipském regionu

Verze pro tisk |

Na poličky Městské knihovny v České Lípě přibyly tři knihy, které se netýkají přímo Českolipska, mají širší záběr, ale kapitoly věnované našemu regionu jsou poměrně rozsáhlé a představují naši minulost i současnost z poměrně zajímavých úhlů.

Kniha Ivana Černého s názvem „Po stopách českých sklářů“ se věnuje dějinám i současnosti sklářského průmyslu v Čechách. Protože sklářské řemeslo má v našem kraji velké zastoupení, najdou se v knize medailony hned několika současných skláren z Českolipska, například sklárnu AJETO, Lindavskou huť, Floriánovu huť v Častolovicích nebo pokračování značky Egermann. Druhá část knihy je věnována historii sklářských muzeí. Nechybí tedy medailony sklářského muzea v Novém Boru, Kamenickém Šenově nebo vzdálenějším Jablonci nad Nisou. Kniha je vybavena barevnými fotografiemi a čtenářům je k dispozici v naučném oddělení a studovně Městské knihovny v České Lípě.

Název knihy „Severočeské závody a okruhy“ napovídá, že se věnuje sportu. Autoři Ing. Jiří Wohlmuth a Mgr. Jaroslav Kotrbáček zpracovali dějiny automobilových a motocyklových závodů od dob první republiky po současnost. Pro českolipské bude zajímavá kapitola „Závod do vrchu Schöber u Rumburku“, protože ho pořádala společnost z České Lípy. V Novém Boru budou určitě pamětníci závodu motocyklů s názvem Novoborský okruh. Kniha je vybavena mapkami okruhů, tabulkami s výsledky jednotlivých ročníků a černobílými fotografiemi. Prohlédnout si ji můžete ve studovně Městské knihovny v České Lípě.

O tom, kde a jak se na Liberecku vyrábělo železo, vypráví kniha Ladislava Šourka „O historickém železářství aneb od magmatu k bahenní rudě“. Kniha se věnuje technické stránce výroby železa v minulosti, včetně pokusů výrobu zopakovat, ale také geologii a historii majetkových vztahů na Liberecku. Českolipsko je v knize zastoupeno okolím Ralska a Děvína. Kniha je vybavena plánky, mapkami a barevnými fotografiemi. K vypůjčení je v naučném oddělení a studovně Městské knihovny v České Lípě.

ČERNÝ, Ivan. Po stopách českých sklářů. První vydání. Praha: Grada, 2019. 262 stran. ISBN 978-80-271-0701-8.

WOHLMUTH, Jiří a KOTRBÁČEK, Jaroslav. Severočeské závody a okruhy: století severočeského silničního závodění. První vydání. Praha: Grada Publishing, 2019. 205 stran. TEN: technická elita národa. ISBN 978-80-271-2000-0.

ŠOUREK, Ladislav. O historickém železářství, aneb, Od magmatu k bahenní rudě. První vydání. [Turnov]: vlastním nákladem, 2019. 157 stran. ISBN 978-80-270-7042-8.
 

alt
alt
alt
Nahoru