Děti z Partyzánky v Užhorodu

Verze pro tisk |

Celý letošní školní rok se na naší škole (ZŠ Partyzánská Česká Lípa) věnujeme práci na projektu „100 let vzájemnosti a odlišnosti“ podpořeného fondem VISEGRAD. Ke spolupráci jsme přizvali školy z partnerských škol České Lípy Boleslavce v Polsku, Bardejova na Slovensku a Užhorodu na Ukrajině.

Po podzimním setkání v České Lípě na děti čekala další témata pro skupinou práci, a to příprava turistické brožury s tipy na výlety v okolí jejich města a průřez historickými milníky v historii jejich země za poledních 100 let. Po pilné přípravě ve škole vyrazila v dubnu skupina 12 žáků z každé zapojené školy do ukrajinského města Užhorod.

Pobyt na Zakarpatí byl nejen pro naše žáky velmi pozitivním překvapením. Město nás přivítalo krásným jarním počasím a téměř rozkvetlými japonskými třešněmi, které ulice zbarvily do růžova. Partnerská škola připravila bohatý a nabitý program, kde nechyběly společné aktivity dětí, prohlídka města, výlety do okolí dle ukrajinské brožurky nebo účast ve vyučování. Nejlépe děti hodnotily „Europarty“ – večer, který začal tanečními a pěveckými vystoupeními jednotlivých národních skupin a potom se rozjel do velké show se senegalským tanečním animátorem. Dále oceňovaly výbornou zmrzlinu, čokoládovnu a výrobnu lízátek. Negativní dojem v nich zanechalo jen čekání na slovensko-ukrajinské hranici, většina zažila podrobnou kontrolu pasů nebo zavazadel poprvé v životě.

S těžkým srdcem jsme se v pátek rozloučili a vydali se na cestu domů. Ještě dlouho budou doznívat všechny zážitky, příležitost zavzpomínat budeme mít při práci na posledním tématu – porovnávání fotografií měst před 100 lety a dnes. Tím celý projekt ukončíme. Doufáme ale, že se podaří ve spolupráci se zahraničními školami pokračovat.

Mgr. Petra Horčičková
 

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru