Pěvecká soutěž Lípa Cantantes 2024

Verze pro tisk |

Letošní 11. ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou vyhlašuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a Základní umělecká škola Česká Lípa, se uskuteční v pátek 16. února v prostorách ZUŠ Česká Lípa.

Děti a mladiství mezi 7-25 let věku z Libereckého a Ústeckého kraje, kteří se věnují klasickému sólovému a komornímu zpěvu na základních uměleckých školách, budou moci i letos porovnat své pěvecké schopnosti a dovednosti v sólové či komorním zpěvu před odbornou porotou. Její předsedkyní bude v letošním roce opět úspěšná sopranistka Anna Hlavenková, která je vedoucí oddělení zpěvu na Konzervatoři Teplice a která po devíti letech vystřídala profesorku a pěvkyni Magdalenu Hajóssyovou. Možnost přihlásit se do soutěže je otevřena do 5. února. Vyhlášení vítězů společně s veřejně přístupným koncertem se uskuteční 16. února ve foyer ZUŠ Česká Lípa.

Soutěž Lípa Cantantes vznikla s cílem podpořit zájem dětí a mladých lidí o klasický zpěv, interpretaci písní českých i světových autorů a vytvořit příležitostí pro talentované žáky k porovnání jejich dovedností a získání prvních koncertních zkušeností. I v letošním roce je soutěž vypsána v kategoriích sólového i komorního zpěvu s rozlišením dle dosaženého věku. Soutěžní repertoár tvoří lidové, umělé písně a árie s klavírním či jiným instrumentálním doprovodem.
V porotě dále zasedne operní pěvec a pedagog Pavel Horáček působící především v pražském Národním divadle, operní pěvec Radek Krejčí, sólista opery Severočeského divadla v Ústí nad Labem, držitel čestného uznání ceny Antonína Dvořáka a Martin Prokeš, ředitel MHF Lípa Musica a aktivní pěvec.


Porota posoudí výkony a ve všech devíti kategoriích a udělí první tři ceny. Mezinárodní festival Lípa Musica věnuje do soutěže finanční částku 6 500,-Kč, která bude rozdělena mezi vítěze, a poukaz v hodnotě 500 Kč na odběr vstupenek na festivalové koncerty. Porota dále uděluje mimořádnou Cenu ZUŠ Česká Lípa za mimořádnou interpretaci české lidové písně a Cenu starostky města Česká Lípa pro absolutního vítěze.


Tradičně konaný koncert vítězů a oceněných jako součást slavnostního vyhlášení vítězů proběhne po ukončení soutěže od 18 hodin ve foyer ZUŠ Česká Lípa a bude opět volně přístupný veřejnosti.
Podrobné informace včetně přihlášek a přehledu vyhlášených kategorií jsou k dispozici na www.zuscl.cz a www.lipamusica.cz. Technické dotazy ohledně průběhu soutěže zodpoví na tel. 728 988 057 – Markéta Nešporová, zástupkyně ředitele ZUŠ. Pravidla a hudební část soutěže zodpoví na tel. 604 150 923 – Petra Jandíková, vedoucí pěveckého oddělení.

Soutěž se i v letošním roce bude konat za podpory města Česká Lípa, které věnuje výhercům i věcné ceny.
 

Nahoru