Arsenal podlehl pražské Dukle 1:4 a do 2. kola Ondrášovka Cupu s

V rámci 1. kola Ondrášovka Cupu hostili českolipští fotbalisté na svém hřišti druholigovou Duklu Praha. Zápas začali aktivně domácí a odměnou jim byl vstřelený gól z kopačky Jakuba Hotteka. Po změně stran však úřadovali pouze hosté a čtyřmi brankami rozhodli utkání ve svůj prospěch. Do 2. kola této soutěže tak postupuje Dukla Praha, která se utká se Spartakem Sezimovo Ústí.

V tomto klání došlo na rodinný souboj, neboť na lavičce Arsenalu stál kouč Radim Nečas, jeho syn nastoupil v základní sestavě Dukly Praha. Již ve 3. minutě zahrál přímý kop Vrabec, ale míč přistál jen v náruči gólmana Rady. O chvíli později vypálil identický hráč znovu, ovšem z krkolomné pozice vyslal jen slabou střelu, s níž neměl Rada problémy. Pražané rovněž vystrčili své růžky a málem udeřili. Hašek nacentroval, Chigou hlavičkoval a brankář Meier předvedl fantastický zákrok. Ve 21. minutě Chigou krásně přihrál svému spoluhráči, který běžel takřka sám na Meiera. Za záchrannou brzdu zatáhl Parys, jenž dostal od sudího Jecha žlutou kartu. Díky tomuto faulu měli hosté dvě slušné šance, když nejprve kopali přímý kop a poté roh. Ani z jedné příležitosti nedokázali pokořit domácí obranu. Ve 33. minutě šli Českolipští do vedení. Balónu se zmocnil Jakub Hottek a bůh ví, jestli nebude mít problémy s ochránci zvířat, protože vymetl všechny pavučinky Radovy svatyně – 1:0.  Hottek ale při oslavě svého gólu sundal dres, za což vyfasoval kartu žluté barvy. Do konce úvodního dějství už se nic vážného nestalo, a tak do kabin odcházeli spokojenější hráči Arsenalu, již vedli 1:0.

Hned po přestávce českolipským fanouškům zatrnulo, neboť na hrací ploše zůstal ležet Vrabec, který fauloval Radostu. Rozhodčí Jech dokonce přivolal pořadatele s nosítky, ale Vrabec nakonec vstal a odkráčel po svých. Duel pak bez větších potíží dohrál. Díky nedovolenému zákroku Vrabce se ujal exekuce trestného kopu Hašek, jehož ránu vyrazil Meier konečky prstů nad branku. V 51. minutě fauloval v pokutovém území Mičkal a arbitr Jech nařídil penaltu, za svůj výrok sklidil u domácích fanoušků řadu nevole. Mičkalovi navíc ukázal žlutou kartu. K pokutovému kopu se postavil Dani Chigou a střelou doprostřed brány vyrovnal na 1:1. V 61. minutě měl gól na kopačce Mičkal, ovšem selhal. O sto dvacet sekund později se hosté ujali vedení. Akci, která vedla od rohového praporku, zakončil Pavel Hašek, jehož tečovaná dělovka skončila až v síti – 1:2. Brankář Meier svým obráncům pěkně vyčinil. Poté se dlouhé minuty nic nedělo, až přišla minuta 75. Meier reklamoval, že hrací předmět překročil autovou čáru. Rozhodčí však nechal ve hře pokračovat, k míči se dostal Kučera, ale Meier tygřím skokem celou šanci překazil. Následně vystřelil Vrabec a o metr minul Radovu klec. V 81. minutě svěřenci kouče Luboše Kozla rychle rozehráli přímý kop. Balónu se ujal Berger, jenž posunul před branku. První ránu Meier zlikvidoval, ale na dorážku Pavla Vrány už byl krátký – 1:3. Meier ihned vyběhl za pomezním sudím reklamovat ofsajd, avšak za své protesty si ještě vykoledoval žlutou kartu. O minutu později Dukla svého soupeře definitivně dorazila. Čtvrtou branku Pražanů vstřelil Petr Malý a o postupujícím do dalšího kola bylo rozhodnuto. Malý mohl v úplném závěru zápasu přidat další branku, Meiera sice přeloboval, ale kulatý nesmysl si cestu do sítě nakonec nenašel. Dukla se tak ve 2. kole Ondrášovka Cupu střetne se Spartakem Sezimovo Ústí.

Trenér Dukly Praha Luboš Kozel: „My jsme si ten zápas udělali sami těžší, protože jsme začali hodně ležérně, vázla nám rozehrávka. Domácí na nás byli nachystaní, zalezli a my jsme museli hrát pořád do plných. Měli jsme horší pohyb, tím pádem jsme se nedostali do žádného přečíslení a navíc jsme ty rozehrávky dost kazili, hráli jsme všechno složitě. Vše bylo umocněné tím laciným gólem, který jsme dostali. Myslím, že i hráči byli trochu zbytečně nervózní a v poločase jsme je trošku uklidnili. Pomohla nám k tomu ta penalta, která si myslím, že byla. Penalta byla vyústěním tlaku a myslím, že to rozhodl ten druhý gól, který jsme dali z rozehraného rohu a pak už jsme na hřišti dominovali.“

V kádru Dukly hrál syn trenéra Arsenalu Radim Nečas. Určitě zná otcovy tréninkové metody, neradil Vám, co by na Lípu mohlo platit? „Ne, my jsme se chtěli prezentovat svojí hrou, myslím, že to bylo vidět. Bohužel nám to trvalo, než jsme to dokázali. S Radimem jsem se ani o tom nebavil, kdo bude hrát a kdo nebude. Samozřejmě jsem věděl, že bude hrát proti tátovi a motivaci mít bude, takže jsem věřil, že to na tom hřišti bude vidět, ale s jeho výkonem moc spokojen nejsem.“

V sestavě Pražanů chyběl zraněný Patrik Gedeon, ale jak vidno, dokázal ho kouč Kozel nahradit poměrně dobře. „Nechyběl jen Patrik Gedeon, ale chyběl i Ondra Šiml, který je stabilním členem základní jedenáctky. Takže nám teď chybí dva hráči na jeden post, ale nastoupil tam David Radosta, který hrál první utkání za A-tým. Je to mladý hráč, který hrál ještě na jaře divizi za B-mužstvo a myslím si, že to docela zvládnul.“

Hodnocení trenéra Arsenalu Radima Nečase: „Mě mrzí, že výsledek je 4:1, protože si myslím, že to vůbec neodpovídá dění na hřišti. Do stavu 2:1 jsme hráli velice disciplinovaně a myslím, že i organizovaně. Dukla se do té doby na nás těžko dostávala, ale po tom gólu, který byl podle mě z třímetrového ofsajdu, jsme s tím zápasem chtěli ještě něco udělat. Bohužel jsme udělali chyby a prohráli jsme 4:1. Myslím, že zápas se lámal za stavu 1:1, kdy měl Mičkal vyloženou šanci na 2:1, gólman ho vychytal. Na druhé straně jsme udělali chybu a dostali jsme na 2:1, je to fotbal. Akorát mě mrzí některé výroky rozhodčích. Samozřejmě, že Dukla byla fotbalovější, to jsme věděli. Mě mrzí ta výše skóre, protože hráči podali velmi dobrý, koncentrovaný výkon až na ten závěr.“

Co si kouč Nečas myslí o nařízené penaltě? Byla z jeho pohledu odpískaná správně či nikoliv? „Já tvrdím, že nebyla, neboť takových soubojů při každé standardní situace je hodně, takže podle mě nebyla. Rozhodčí ji ale pískl. Mně spíš vadí ty poslední dva góly, které jsme dostali. Je rozdíl prohrát 2:1 nebo 4:1, hlavně co se týče skóre. Nezávislý divák, který to nevidí, a uvidí výsledek 4:1, tak si řekne, že to bylo jednoznačné, ale vůbec jednoznačné to nebylo.“

V kádru soupeře nastoupil trenérův syn. Proběhlo mezi vámi nějaké hecování? „Hecování proběhlo už doma. Myslím, že jsme Duklu hodně potrápili. Dukla je také ráda, že přes nás přešla a asi i sami vědí, jakým způsobem, protože ten rozhodčí jim k tomu dost dopomohl.“

Mezi novináře přišel po zápase i brankář Oldřich Meier. Zeptali jsme se ho na to, zda byla penalta nařízená správně, protože on jako brankář měl celou situaci přímo před očima. „Myslím, že takových soubojů tam bylo spoustu a pan rozhodčí je nepískl ani na půlce, natož aby to písknul ve vápně, takže si myslím, že stoprocentně nebyla.“

Dala se taková penalta vůbec chytit? „Určitě. Kdybych zůstal trošku déle stát, ale on byl rozhodnutý, že to kopne doprostřed. Já jsem risknul stranu a on to dal doprostřed.“

Gól na 3:1 padnul dle trenéra Nečase, brankáře Meiera a českolipských fanoušků z jasného ofsajdu. „Myslím si, že to byl ofsajd. Je to názor i řady diváků, kteří tam stáli přímo za rozhodčím. Myslím si, že Dukla by nás stejně porazila i bez toho, aby jim dva góly musel udělat rozhodčí.“

ARSENAL ČESKÁ LÍPA – FK DUKLA PRAHA 1:4 (1:0)

Branky: 33. Hottek – 51. Chigou z pen., 63. Hašek, 81. Vrána, 82. Malý

Rozhodčí: Jech - Košec, Urban