Veřejná sbírka na záchranu kostela Mistra Jana Husa v České Lípě

Verze pro tisk |

Kostel Mistra Jana Husa Církve československé husitské v českolipském Městském parku není jen místem pravidelných bohoslužeb, ale od roku 2017 se stal i místem setkávání českolipských občanů na pravidelných kulturních akcích.

Tato stavba, podle návrhu českolipského architekta Richarda Broscheho, byla uvedena do provozu v roce 1929 jako německý evangelický kostel. Ten byl roku 1930 vybavený vynikajícím varhanním nástrojem drážďanské firmy Carl Eduard Jehmlich z roku 1858. Pro vynikající akustiku kostela a tyto vzácné varhany není přehnané tvrzení, že kostel MJH patří k nejlepším koncertním sálům v České Lípě.

Církev československá husitská zde za podpory města pořádá pravidelně koncerty, a to jak místních hudebníků, tak i významných umělců v rámci ČR. 2. prosince letošního roku zde proběhne benefiční koncert, na kterém vystoupí duo Kchun v podání Martina Prokeše a Marka Šulce. Ti věnují celý honorář na záchranu kostela.

10. října rozezní zdejší varhany významný varhaník Bohumír Rabas, v prosinci si budeme moci poslechnout krásné hlasy Šárky Neprašové a Jana a Jiřího Kukala. Spolek ARBOR zde v příštím roce uvede jeden z koncertů (v případě nepřízně počasí dva) Českolipského kruhu přátel hudby.

Také zde byl zahájen dnes již oblíbený pravidelný program čtvrtletních výstavních cyklů regionálních výtvarníků. Velká okna dávají dostatek světla a kruhový půdorys kostela umožňuje pohled na vystavované obrazy s příjemným odstupem.

Kostel Mistra Jana Husa je rovněž zpřístupněn turistům během pravidelných prohlídek města, které pořádá Regionální turistické informační centrum MÚ Česká Lípa. Zpřístupnění kostela turistům v rámci organizovaných prohlídek města iniciovala vedoucí RTIC Mgr. Květa Menclová.

V nastávajícím roce 2019 budeme slavit 90. výročí této významné stavby našeho města. Za dobu její existence došlo ke značnému poškození střechy kostela, jako naléhavá se jeví i oprava rozvodu elektriky a samozřejmě také varhan.

Z tohoto důvodu jsme vyhlásili veřejnou sbírku na záchranu kostela Mistra Jana Husa v České Lípě. Sbírka je registrovaná na Krajském úřadu Libereckého kraje a má samostatný spořící účet: 115-7399260227/0100.

Pokud přispějete sebenepatrnějším příspěvkem na záchranu kostela, budeme Vám velmi vděčni, věříme, že si to tento neobyčejný prostor v samém srdci města zaslouží.
 

Nahoru