8/2019

Verze pro tisk |

Bývalá starostka města Romana Žatecká sice nebyla na posledním zasedání zastupitelů, ale konečně napsala první letošní příspěvek na svůj blog. Příspěvek nazvala Titul Zaměstnavatel roku získává… Město Česká Lípa!

Donutila mě podívat se do zápisu z posledního jednání rady města. Vím tak, že došlo k odvolání Pavla Císaře z místa ředitele příspěvkové organizace Sport Česká Lípa a vyhlášení výběrového řízení na tuto pozici. Dále k odvolání ředitele příspěvkové organizace Kultura Česká Lípa Petra Nováka a vyhlášení výběrového řízení na tuto pracovní pozici a také k odvolání jednatele Českolipská informační, spol. s.r.o. a jmenování jednatele nového.

Pavel Císař je členem ČSSD a vedoucím Sportu se neměl nikdy stát, Jan Stejskal je členem ODS a jednatelem už neměl být několik let. Petr Novák je členem ODS a s ním já osobně problém nemám, přece jen pro kulturu v České Lípě leccos udělal, ale vím, že lidé pohybující se v kultuře na něj měli pifku několik let.

Bývalá starostka mluví o diskriminaci kvůli členství v nějaké straně, ale zapomíná, že minimálně dva z jmenovaných, kdyby v té své straně nebyli, funkci by nikdy nezastávali. Otázkou tak pro mě je, jestli by se jednatelem Českolipské informační stal Petr Jeník, kdyby ho do zastupitelstva nevynesl úspěch Pirátů ve volbách.

Petrovi Novákovi a Pavlovi Císařovi nic nebrání v tom, aby se do výběrového řízení přihlásili, a pokud jsou pro město nepostradatelní, nepokračovali ve funkcích ředitelů i dál. Sám jsem zvědav na další zájemce. Zase takové terno tyto funkce nejsou. Obzvlášť, jste-li s někým politicky svázaný a volby se konají tak nechutně často.

Jedu s dobou

Požádal mě pan Zelinka z Autodromu v Sosnové, jestli bych mu nepomohl s propagací projektu "Jedu s dobou." Činím tak, protože je to projekt užitečný.

Jedná se o besedy a praktické kurzy řízení automobilů pro seniory starší 65 let. Projekt je centrálně zastřešen a zafinancován Českou kanceláří pojistitelů, radou seniorů ČR, Českou policií a Autoklubem ČR. Na autodromu proběhne letos osm kurzů, z nichž každý má kapacitu 120 osob. Kurzům budou předcházet besedy (cca 120 minut) se seniory s náplní osvětovou (příčiny nehod, hlavní změny v dopravních předpisech, prevence nehod, chodci v dopravě,...) a s pozvánkou na autodrom k praktickému kurzu.

Kurzy samotné trvají 6 hodin, jsou realizovány v dopolední a odpolední variantě a účastníci si nejdříve poslechnou jak se bezpečně pohybovat na silnici, poté se vydají s vlastními vozy na polygon a na třech stanovištích si teorii ověří na vlastní kůži (pod vedením instruktorů). Další praktickou náplní bude ukázka zdravovědy. Každý účastník dostane oběd.  Toto vše je pro seniory zdarma.

Dopis prezidentovi

Čtenář s nickem moldavit vložil do diskuse na i-novinách otevřený dopis prezidentovi Zemanovi, který napsal náš student Ondřej Tadlík. Jen pro informaci uvedu, že dopis vznikl jako slohová práce, ale postupně se dostal na facebook a začal si žít vlastním životem. Ondra je velmi citlivý a empatický student prvního ročníku. Z občasných rozhovorů vím, jak ho politika zajímá a také ho trápí.

Řekl jsem si, že by bylo zajímavé umožnit Ondrovi setkání s prezidentem. Pokusil jsem se kontaktovat hradního mluvčího Ovčáčka, jestli je takové setkání vůbec realizovatelné. Já vím, jsem naivní. Prvním úkolem bylo odhalit, který profil na facebooku je toho skutečného Ovčáčka, protože i ty, co jsou označeny jako oficiální, jsou fake. Pokud dostanu odpověď, budu vás informovat.

Kdysi jsem psal kvůli studentům i prezidentovi Havlovi. Ten odepsal, i když spíše odepsala hradní kancelář. Ale podpis Václava Havla byl zřejmě pravý, i se srdíčkem. Čas si samozřejmě neudělal, i když mělo jít o rozhovor do školního časopisu, který byl ve své době pravidelně vyhodnocován jako jeden z nejlepších v republice.

Posázaví

Ilustrační fotky jsou tento týden z Posázaví, kam jsem se dostal neplánovaně v neděli. A cestu jsem využil k nachození krásných 26 jarních kilometrů, a také k odlovení nemálo keší. Více takových dnů!

Nahoru

Komentáře

Re: 8/2019

Otázka, zda bych byl jednatelem ČLIS kdybych nebyl zastupitelem, nezůstává :)
Nebyl.
Vždy to byla funkce, která byla obsazená napřímo někým z řad z politiků.
Chápu ji jako nástroj k prosazování spousty bodů z našeho (a nejen našeho) programu. O funkci jsme proto stáli a při koaličních jednání si o ni řekli. Je to myslím mnohem férovější a transparentnější než hrát nějaké frašky s předem jasným vítězem "výběrového řízení", kterého já bych se z principu odmítl účastnit.

Jako člen komise pro komunikaci víš (jsem rád, že jsme se konečně poznali osobně a potykali si), kolik práce před námi je a já, potažmo ČLIS, bude velkou část této práce realizovat. I proto jsem hodně stál o to abych byl zároveň členem komise pro komunikaci protože to spojení prostě dává smysl. (původně jsem chtěl této komisi předsedat, ale uznal jsem, že Kuba Mencl je lepším kandidátem).

btw - už jsem na ČLIS narazil na první velkou výzvu. Zajistit pro mě židli. Můj předchůdce ji za 7 let ve funkci nepostrádal. A to teď mluvím naprosto vážně! Nářky nad tím, že byl odvolaný, proto považuji za opravdu nehoráznou drzost.

Nahoru

Re: 8/2019 Bravo, pane Jeníku!

Panu Petru Jeníkovi patří velká pochvala za komentář! Upřímnost v míře, nejenom zde, vskutku nezvyklé. Skromnost v míře hodné kapitána Jacka Sparrowa. Pirát se nezapře. Pan Bárta stran postu jednatele Českolipské informační pochopitelně naprosto jasně věděl, že politické korýtko pro pana Jeníka by bez koaličního potenciálu možné nebylo. Praxe od historie do současnosti se prostě nemění. Podstatný není obsah CV, vše přebíjí (opět) správná stranická legitimace. Občane, pouč se! Již žádné cinklé výběrové řízení, o funkci si demokraticky řekni, případně směle začleň do koaličních jednání a smluv. Pan Jeník nyní jistě bude na českolipské radnici iniciovat zrušení všech stávajících a budoucích výběrových řízení. Jj, cinklých! O funkce, pracovní místa, dotace, granty, zakázky apod. si každý musí svobodně říct! Bravo, pane Petře Jeníku!

Pan Jeník si s panem Bártou potykal, teď ještě zajít společně na pivo, zasmát se letitému (zdejšímu) "škádlení", v komisi pro komunikaci konečně ukázat světu, jak se to má dělat. Nic ve zlém, ale soudě podle spíše tristní úrovně mediálních aktivit pana Jeníka v minulosti, tak není důvod k optimismu. Pravda, šanci má každý, předseda komise i "prostý" člen, někdy i ti méně schopní. Kdo ví, možná se lepších zítřků dočkají (mimo jiného) i Městské noviny...

Pan Bárta upozornil (díky) na blok paní Žatecké. Upřímně, od absolventky žurnalistiky nic moc, spíše se to snoubí s úrovní příspěvků na stránkách pana Jeníka. Důležitý je však obsah. Svým způsobem lze s paní Žateckou souhlasit. Nicméně, svého času tvrdě kritizovala starostku Moudrou, po usednutí na její židli však náhle prozřela, otočila. Třetí starostka v řadě, paní Volfová, by chtěla být jiná, lepší, ne-li nejlepší (budiž přáno), ovšem zatím to spíše drhne...

Závěrem dvě poznámky. Pan Bárta & student Ondřej Tadlík: moc si společně važme a vhodně podporujme mladé s mozkem v hlavě, se schopností upřímné prezentace vlastních názorů. Jsou nadějí, že nesmrtelný blboun skutečně konečně vyhyne. Pan Jeník & židle: oproti panu Stejskalovi židli postrádá, u korýtka pouze stát je holt únavné, tak v rámci šetření radničních nákladů (bude třeba větší bazén) "CL'21" jednu židli, bude-li zájem, sponzorsky daruje! Doprava židle v režii města, MHD u radnice nestaví :)

Krásný nový týden všem lidem dobré vůle!
Ostatní se svobodně vyjádří (vyřádí) v komentářích :)

Nahoru

Re: 8/2019

Díky našim přátelům z ČL čteme (dnes zase) Městské noviny ČL. Únorové číslo na první straně má datum 22.2., přátelé noviny do schránky dostali včera 27.2., roznáška po městě je tedy složitá. MN ČL hodnotit nechceme, každý má to, co si zaslouží. Všimli jsme si, že radní v ČL mají obdivuhodné sociální cítění - na vrcholné funkce přijímají seniory. Konkrétně funkce nové paní tajemnice města. Když jsme četli nehorázný komentář zastupitele Jeníka (zde výše), šlo také o předem domluvené "výběrové řízení"? Nově jmenovaný člen komise pro komunikaci tady nereaguje, možná sčítá prebendy, ale jeho komentář je ostudný! Vlastně i smutný, pokud to tak funguje...

Nahoru

Re: 8/2019 Neuvěřitelné

Koaliční zastupitel píše, že vše jsou podvody! Jinak by tu prebendu, korýtko apod., jak zde napsali jiní, nezískal! Ten pan Jeník se nestydí, zdatně využil politiku...

Nahoru