37/2018

Verze pro tisk |

Blíží se konec roku a s tím i vyhlašování různých anket.

Českolipsko poslední roky velmi úspěšně boduje v anketách o nejkrásnější železniční nádraží.

Loni vyhrálo nádraží v Doksech a nové českolipské nádraží bylo v desetičlenném finále. V roce 2016 zvítězila Mimoň a ve finále byly nedaleké Ploskovice a Zubrnice. V roce 2015 nám vítězství uteklo, ale druhé skončilo Jablonné v Podještědí, do finále se navíc dostala Jedlová. V roce 2014 byly ve finále rovněž Ploskovice a také Novina, která leží na trase z České Lípy do Liberce. V roce 2013 zvítězily Rynoltice.

V pátek došlo k vyhlášení nejkrásnějšího nádraží roku 2018. Absolutním vítězem se staly Blíževedly. Z tiskové zprávy organizátorů se lze dočíst: "Letos veřejnost navrhla na titul Nejkrásnější nádraží ČR celkem 47 stanic. Do finále postoupily Blíževedly, Černý Kříž, Hrádek u Sušice, Litoměřice horní nádraží, Lomnice nad Popelkou, Meziměstí, Nové Hrady, Štěpánov, Turnov a Veřovice. Vítěze z nich opět volila veřejnost. Celkem bylo přijato 17009 platných hlasů, 12019 na webu a 4990 z hlasovacích archů."

Do finále jde rovněž soutěž s názvem Alej roku. O titul v osmém ročníku ankety bojuje 92 kandidátek z celé republiky. V Libereckém kraji jsou nominovány tři. Do seznamu nominovaných se tradičně dostalo stromořadí v Zahrádkách směřující k Valdštejnské bažantnici. Blízko České Lípy je i javorová alej u Blatců. Poslední nominovaná z našeho kraje je lipová a javorová alej v Novém Městě pod Smrkem. 

Hlasovat můžete zde.

Loni zvítězilo sotva zasazené stromořadí na Staré Husí cestě nedaleko Dřevčic. Navrhovatel o ní napsal: "Tato alej se zatím nemůže měřit s krásou vzrostlých alejí, ale zvláštní hodnota a ojedinělost se skrývá v jejím příběhu. Ještě před pár lety byla část prastaré obchodní stezky, která se mezi obcemi Dřevčice a Skalka nazývala Husí cesta (Gans Weg), zarostlá neprostupným křovím a rozoraná v poli. Když se parta nadšenců rozhodla s podporou města Dubá (vlastníka cesty) tuto zaniklou část obnovit, vznikla otázka, jak zafixovat trasu v polním úseku. A tak vznikla alej na Staré Husí cestě. A nejen z historického pohledu je alej zvláštní – byla vybudována bez čerpání jakýchkoliv dotací neformálním sdružením milovníků zdejší krajiny, pocházejících z mnoha koutů republiky. Každý stromek je označen svým "vlastníkem", který si stromek zasadil a uhradil veškeré náklady s výsadbou spojené. A i nadále se dobrovolníci scházejí při údržbě aleje i celé cesty na pravidelných brigádách. Alej tvoří čtyři páteřní duby a 59 ovocných stromů složených ze 17 starých odrůd jabloní, hrušní, slivoní, třešní a višní. V budoucnu budou v aleji instalovány informační tabule, na kterých budou tyto odrůdy popsány. A za pár let se poutník, který se alejí na Staré Husí cestě vydá, nejen pokochá, nejen poučí, ale i osvěží chutnými plody."

V týdnu Krajský soud v Ústí nad Labem (ano, stále máme krajský soud v Komunistově) zamítl i poslední návrh na vyslovení neplatnosti hlasování ve volbách do zastupitelstva České Lípy. Poslední návrh byl zástupce ČSSD Jaromíra Štrumfy. Pravděpodobně mu vadilo to, co mně - že se voleb v našem městě účastní lidé, kteří žijí v jiném městě a v Lípě mají jen formální bydliště. Právně je však zřejmě všechno v pořádku.

Přiznám se, že mě více zajímá, jestli se policie bude zabývat oznámením Zdeňka Ježáka a my se třeba i dozvíme, který bezdomovec nechal vytisknout a distribuovat letáky poškozující některé kandidáty. Ne kvůli tomu, že by se nějak zpětně hanily volby, ale abychom věděli, která „svině“ už podruhé za sebou dělá těsně před volbami takové podpásovky.

Jsem rád, že už nejde nalézt původní stránky Českolipské drbny. Ať už je psal kdokoliv, pochopil, že podobné věci atmosféře v Lípě škodí. A ten hnus, co parazituje na Živé Lípě, chcípne sám. Autor nemá dostatek mozkových závitů a peněz, aby se více zviditelnil. Ale to, jak bojuje za bývalou koalici, je až patologické. Ani bych se nedivil, kdyby na autora někdo také podal trestní oznámení, protože řada příspěvků (které už zmizely – nehledejte je) byla nejen za hranicí vkusu. 

Jako ilustrační fotku jsem použil záběr z Českého ráje. Tak tohle mi na Maltě chybělo. Stromy, barvy.

Nahoru