Na klid v problémových lokalitách dohlíží strážník se psem

Verze pro tisk |

Spike. Tak se jmenuje nový speciální člen Městské policie Česká Lípa. Na rozdíl od ostatních kolegů však nemá nohy dvě, ale čtyři. Jedná se totiž o čistokrevného rotvajlera, prvního psa v řadách českolipské městské policie. Se svým páníčkem Zdeňkem Šafránkem, který doplnil řady městských strážníků v dubnu, hlídá především problémové lokality ve městě. Městská policie Česká Lípa tak zkouší nový způsob zajištění bezpečnosti v těchto místech České Lípy.

„Je to úplně poprvé v historii, co u českolipské policie slouží strážník se psem. Na starosti má kromě vyčleněného okrsku především problémové lokality, jako je Městský park, Jiráskova ulice nebo Dubice. Tam dohlíží na veřejný pořádek nebo zasahují, pokud se v lokalitě něco děje, například se tam pohybuje skupinka výtržníků nebo podnapilých osob,“ uvedla starostka České Lípy Romana Žatecká.

Zdeněk Šafránek je bývalý voják s mnoha vyznamenáními z několika zahraničních misí, jako je Bosna, Kosovo, Kuvajt, Irák nebo Afghánistán. V České Lípě se narodil a jak sám říká, je patriot. Z armády před několika lety odešel, před svým působením v České Lípě pracoval jako strážník v České Kamenici. Jeho okrskem je Špičák, konkrétně ulice Budyšínská, K Vodárně, Lužická, Sluneční, Zhořelecká.
„Mám na starosti především udržování veřejného pořádku, kontroluji konzumování alkoholu na veřejnosti, rušení nočního klidu, veřejné pohoršení. Také po ránu popoháním opozdilé děti do školy, na ulici se potkávám s bezdomovci, narkomany, výtržníky,“ popisuje náplň své práce Zdeněk Šafránek.

Se svým psem Spikem, za kterého platí veškeré náklady spojené s krmením a dalšími věcmi, slouží dvanáctihodinové směny, během kterých se o svého čtyřnohého společníka musí kompletně postarat. Proti skupinkám nejrůznějších výtržníků nebo problémových občanů funguje Spike skvěle, strážníkovi s mohutným psem se nikdo na odpor nestaví. Na druhou stranu, Spike vzbuzuje i hodně pozitivní pozornosti. Oblíbený je pes u dětí, které si jej často na ulici přijdou pohladit.
„Na ulici se zastavují i dospělí, přijdou se zeptat, Spika si pohladí. Díky psovi se pak s lidmi lépe komunikuje. Podle mého názoru je práce strážníka hlavně o komunikaci, musí být připraven lidem pomoci v nejrůznějších situacích. Okrskář by pak měl mít dokonalý přehled o tom, kdo se v jeho rajónu pohybuje, kdo přijel na návštěvu nebo kdo je třeba dlouhodobě nemocný. Všechny tyto informace pak strážníkovi pomáhají k rychlejšímu a přesnějšímu zásahu,“ doplnil Zdeněk Šafránek. Služba v řadách městské policie by se podle něj měla řídit principem tzv. „community policingu“, že je to služba pro veřejnost, která v sobě skrývá mnoho - od poskytování první pomoci, řešení drobných technických problémů, prvotní psychologickou a lidskou pomoc, odchyt zvířectva, rady a doporučení pro turisty a návštěvníky města, ale i asistenci, když si prostě člověk neví rady a je na problém sám. 

alt
Nahoru

Komentáře

Re: Na klid v problémových lokalitách dohlíží strážník se psem

Od kdy a proč je Jiráskova ulice městem (MP) vnímána jako problémová?

Nahoru