Česká Lípa v rámci slavností opět připomene patrony města

Verze pro tisk |

Těla, Radim Hladík, Wohnout nebo českolipská Jazzová farma. Ti všichni vystoupí poslední červnový víkend v České Lípě k poctě patronů města svatého Petra a Pavla. Letošní ročník Městských slavností proběhne v termínu 26.–28. června. Vše odstartuje slavnostním zahajovacím koncertem v bazilice Všech svatých, slavnosti pak ukončí výstup na rozhlednu Špičák.

„Městské slavnosti jsou největší akcí města v roce. Jsou určené našim občanům a program je koncipovaný tak, aby si v něm každá generace našla to své. V rámci slavností se také snažíme podporovat místní prodejce a stánkaře, u kterých si lidé koupí v rámci slavností jejich zboží nebo ochutnají jejich výrobky. Propagovat chceme také místní umělce, kteří vystoupí na hlavním pódiu, nebo českolipské školy, jejichž žáci předvedou svůj um na pódiu na vodním hradě,“ uvedla starostka České Lípy Romana Žatecká.

Městské slavnosti v letošním roce odstartuje slavnostní zahajovací koncert v bazilice Všech svatých v pátek 26. června. Zahraje na něm orchestr divadla F. X. Šaldy z Liberce, který doprovodí například Českolipský dětský sbor nebo Českolipský pěvecký sbor. Hlavní program na sobotu 27. června tradičně zajišťovala příspěvková organizace Kultura Česká Lípa. Ten se odehraje na velkém pódiu u obchodních domů na nám. Dr. Edvarda Beneše, celý program zahájí velký mažoretkový průvod z náměstí T. G. Masaryka. Na hlavním pódiu vystoupí nejen hvězdy české hudební scény, ale i regionální kapely a zpěváci. Hudební program pak bude probíhat i v amfiteátru v klášterních zahradách.

Program si však připravily i další organizace. V českolipské knihovně se tradičně bude číst z obýváku před knihovnou, na vodním hradě Lipý si svůj program pro děti připravili lidé z Domu dětí a mládeže Libertin. Lidé se mohou těšit také na oblíbený 3D maraton v kině Crystal nebo Neckyádu, kterou si letos vzala na starost Farní charita Česká Lípa. Slibuje delší trasu, více pravidel a více zábavy. Děti se samozřejmě mohou těšit na lunapark a spoustu stánků.

„V letošním roce chybí v programu Městských slavností předávání ocenění Poděkování starostky. Usoudili jsme, že předávat takto důležité ocenění v prostředí obklopeném houpačkami a kolotoči je nedůstojné, navíc se předávání v nabitém programu trochu ztrácelo. Ty, kteří pro město vykonali nějakou záslužnou činnost, oceníme na zvláštní akci v době adventu,“ doplnila Romana Žatecká.

V neděli 28. června slavnosti ukončí znovuotevření rozhledny na Špičáku. Ta bude otevřena od 9 do 18 hodin a lidé se musí připravit na určité dopravní omezení. Po celu neděli tak bude ve Zhořelecké ulici směrem na modrou turistickou trasu zakázán vjezd, stejně tak tomu bude v ulici K Vodárně. Veškeré přístupové trasy na rozhlednu budou značené šipkami. Radnice však lidem doporučuje využít trasu přes louku pod kopcem, ze které se napojí u spodní vodárny na pěšinu směrem vzhůru.  

alt
alt
alt
Nahoru